BAZEN İNSANLARI ANLAMAK ÇOK ZOR OLUYOR

GÜLTEN ABACI/YAZAR

26 Eylül 2022 19:08
A
a

Hepimizin karşısına mutlaka evde, işte, sokakta, çarşıda, pazarda anlaşılması ya da geçinilmesi zor insanlar çıkıyor. Bu zor insanları çarşıda veya pazarda görmek istemezsek oraya gitmeyebiliriz, görmeyebiliriz, böylece onlarla iletişim sorunu yaşamayız fakat bu zor insanlar, bazen bizim çok yakınımızda olan, eşimiz, anne ve babamız veya çocuğumuz olabiliyor. Onları istesek de görmemezlikten gelemeyiz. Bu durumda bize düşen görev veya yapabileceğimiz tek şey onları anlamak veya dinlemek için doğru iletişim kurmayı öğrenmemiz. Onların yanında kendimizi huzursuz, sinirli, üzgün ve yorgun hissetmemek için doğru ve tatlı bir dille onları anlamaya çalışmamız gerekiyor.
Örneğin bir alışveriş mağazasına gidip çamaşır makinesi almak istediğimizde, orada görevli insanlardan birine yaklaşıp çamaşır makinelerinin yerini sorduğumuzda o kişi bize oturduğu yerden kalkmadan karşı tarafta, deyip bize gereken ilgiyi göstermezse bu mağazadan sinirli bir şekilde, hiç memnun olmadan ayrılacağız ve bir daha bu mağazaya gitmeyi asla düşünmeyeceğiz. Bir başka mağazaya gittiğimizde ise mağaza görevlisi, bizim için yerinden kalkıp, çok doğru bir iletişim içinde, tatlı dille ilgi bize ilgi gösterdiğinde, çamaşır makinesini o mağazadan satın alarak memnun bir şekilde oradan ayrılmış olacağız.  

KENDİNİZİ DEĞERSİZ HİSSETMENİZE İZİN VERMEYİN

Bu durumlarda yaşadığımız duygular çok önemlidir hele olumsuz insanların tavırları karşısında hissettiğimiz değersizlik çok büyük önem taşıyor. Doğru iletişim kurmak, bizi her zaman güçlü kılacaktır. Kimsenin kendimizi değersiz hissettirmesine asla müsaade etmeyelim. Ailemiz de olsa yakın tanıdıklarımız da olsa onlara hak ettiği saygı ve sevgiyi kırıcı olmadan verelim. Eğer biz bu zor insanlarla ilişkimizde vazgeçmek veya çabalamak arasında kalıyorsak, elimizden geleni yapıyorsak bizi anlamak isteyen anlar. Cesareti olan savaşır, korkak olanlar kaçar.
Ne kadar öfkelenip kırılsak da asla düşünmeden hareket etmeyelim, kimseye kötü davranmayalım, kimseyi kırmayalım. Bu tavırlar, zor, kaybetmeye mahkûm ve güçsüz insanlar içindir.
En güzeli, bu zor insanlara sınır koyup onlardan uzaklaşalım. Hiç kırıcı olmadan yolumuza devam edelim.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat