BAYRAM SEVİNÇLERİMİZ

Gülten Abacı/YAZAR

27 Nisan 2022 11:41
A
a
Bayram denince aklımıza çocukluk dönemlerimiz geliyor. Evlerimizin bayram öncesi temizlenmesi, baklava ve böreklerin açılması, bayram alışverişlerinin yapılması ile herkeste tatlı bir telaş başlardı. Bayram sevinçlerimizi önceden yaşar, bayramın gelmesini büyük bir coşku ve heyecanla beklerdik. Çocuk olmanın yanı sıra, en çok, bayramın sevincini yaşayan çocuklardık biz çünkü bayram, çocuklara yakışan bir şenliktir. Çocukların mutluluk dünyasıydı bayramlar.
Bir çocuğu mutlu etmek, sevindirmek dünyanın en güzel şeyidir. Hepimizin, insanlığın görevidir. Her bayramın hepimizde biriktirmiş olduğu çok güzel anılar vardır. Örneğin elimizde torbalarla kapı kapı dolaşıp, komşularımızın elini öperek şeker toplamak, büyüklerin ellerini öpmek, bazen az da olsa bozuk demir paralar toplayıp bunlarla kenar mahallelerde satılan horoz şekerleri, pamuk şekerleri, muhallebiler, Şam tatlıları satın almak. En çok hangi komşu bize para verirse her sene o komşuyu ziyaret etmek ilk görevimiz olurdu. Anne ve babamızın aldığı elbise ve ayakkabıyı yastık altına saklayıp bayram sabahını beklerdik. Anne, baba, nine ve dedelerimizle birlikte aynı sofrada kahvaltı yapmak çok büyük mutluluktu. Yenilen bayram yemeklerinden sonra mahallede çeşitli oyunlar oynardık (Yakan top, saklambaç, çelik çomak, Yağ satarım, bal satarım.). Oyunlarla çok mutlu bir çocukluk yaşardık.
KORONAVİRÜSLE AZALAN SOSYAL İLİŞKİLER
Son iki yıl içinde koronavirüs salgını nedeniyle hayatımızdaki her şey değişti. Sosyal ilişkilerimizle birlikte yardımlaşma ve dayanışma gücümüz azaldı. Özellikle teknolojinin değişmesiyle bayramlarda insanlar arasında iletişim kopukluğunun yaşandığını ve eski bayramların güzelliklerinin yok denecek kadar azaldığını görüyoruz. Kime sorsak bayramlarımızın heyecanının eskisi kadar coşkulu hissedilmediği yanıtını alıyoruz.  Eskileri özler olduk. Bu süreçte, ailemizi, dost ve akrabalarımızı ziyaret edemedik. Bayramın tadını çıkaramadık. Akraba, dost ve sevdiklerimizle görüşemedik. Yakınlarımızı, sevdiklerimizi kaybettik.
Şimdilerde bayram ziyaretleri turistik tatil gibi kullanılmaya başlandı. Büyüklerimizi sadece telefonla arıyoruz. Neredeyse bayram kültürümüz ortadan kalktı.  
Tek dileğim, bundan sonra herkesin sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu, sağlıklı bayramlar geçirmesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat