Yeşim Değer Üstünkaya

BAŞARISIZ OLURUM DİYE KORKMAYIN!

Yeşim Değer Üstünkaya/YAZAR

17 Ağustos 2021 20:20
A
a
İnsanoğlu olarak ne çok şeyden korkuyoruz değil mi? Denemek ve sonucu her ne olursa olsun pes etmemeyi öğrenmek yerine “Eyvah! Ya başaramazsam, başaramadığım için herkes benimle alay ederse ya da her denediğimde yine aynı şey olursa ve ben yine hüsrana uğrarsam.” düşüncesiyle başarısızlığı kendi kendimize davet ediyor, daha başlamadan vazgeçmeyi kendimize yakıştırmaktan çekinmiyoruz.
Aslında şöyle bir arkamıza yaslansak, hayata geçirmek istediklerimizle ilgili düşünsek, nasıl ve nereden başlayacağımızın planlarını yapsak ama elimizi çabuk tutup yaşlanmasak…
Büyük Üstat Cemal Süreya’nın çok sevdiğim bir dizesi vardır: “Hayat kısa, kuşlar uçuyor…” Bu dize, bütün ömrün özetini öyle güzel dile getirmiş ki ama biz ne yazık ki ancak yaşımız ilerlediğinde bu dizenin farkına varıyor ve geri kalan hayatımız boyunca ertelediğimiz onca şeyin yükünü omuzlarımızda taşıyarak, kendimizi gereksiz bir eziyetin içine sokuyoruz.
DENEMEDEN BİLEMEYİZ
Başarının hazzını yaşamak yerine kendi kendimize yarattığımız boşluğun içinde kaybolmayı seçiyoruz çoğu zaman. Tamam, başarı belki kolay değil, belki biraz şans işi de olabilir hatta imkânsız gibi de gözükebilir ama hiçbirimiz denemeden ne olacağını bilemeyiz ve bazen başarmak için ayağımızı dibi gözükmeyen suya sokmaktan çekinmemeliyiz çünkü o bulanık suyun altında bizi neyin beklediğini asla bilemeyiz.
Bunun için de öncelikle kendimize inanıp güvenmeli, “Eyvah!” demek yerine düşüncelerimizde “Ben yaparım. Ben kendime inanıyorum. Bu işin altından kalkacağıma adım gibi eminim.” gibi pozitif cümlelere yer vermeli, bu cümleleri kurarken de insan olduğumuzu hatırlamalı ve hata yapabileceğimizi kabullenmeliyiz. Tabii denemeler sonucunda herhangi bir başarısızlıkla karşılaşma durumunda ise vazgeçmemeyi de öğretmeliyiz kendimize.
Emin olun, “iyi ki” ile geçireceğiniz bir hayat, “keşke” ile geçen bir hayattan çok daha keyiflidir!  
Diyeceğim o ki başarısız olurum diye korkmayın!
Boşluğun içinde hiç olarak yaşamak yerine mutlaka deneyin!
Başarısızlıktan elde edeceğiniz başarı, sizi olduğunuzdan çok daha güçlü kılacaktır.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat