BAŞARILI OLMAK ELİNİZDE

Gülten ABACI/YAZAR

30 Haziran 2022 22:19
A
a

Başarı kelimesi kişiden kişiye, şartlara ve zamana göre farklılık gösteren, değişik anlam ifade eden bir olgudur. Bana göre başarı, istemek, mücadele etmek ve başarmaktır. Bu üç önemli kural, hayatımızın olmazsa olmazıdır. Diğer bir deyişle bizi mutlu eden işler konusunda hedef belirleyip ona ulaşmak için mücadele etmektir. Başarılı olmak için ilk önce insanın kendini çok iyi tanıması gerekiyor. İnsanın mutlaka bir amacı ve planının bulunması, hırslı ve azimli olması, başarmak için harekete geçmesi gerekiyor çünkü her şeyin önemli noktası başlangıçtır. Kimi insana göre çok para kazanan, lüks evi, villası, son model arabası olan zengin insanlar başarılı olarak görünür. Kimi insanlara göre ise yaptığı küçük bir iyilikten bile mutlu olmaktır, başarılı olmak.

HAYALLER VE HEDEFLER

Yaşadığımız bu dünyada hepimizin farklı, türlü hayalleri ve hedefleri vardır. Kimimiz öğretmen, kimimiz doktor, kimimiz avukat, kimimiz mühendis, kimimiz ressam veya kimimiz iş yeri sahibi olmak istiyoruz. Bu istek ve hayallerimiz, herkesin durumuna göre veya kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. İstek ve hayallerimizi gerçekleştirmek için harekete geçmeliyiz. Bunun için de etrafımıza hiç bakmadan “El âlem ne der? Yapamazsın, başaramazsın sen.” sözlerini duymadan yola devam etmemiz gerekiyor.

KORKULARIMIZ

Aslında hepimizi hayallerinden uzaklaştıran en önemli şey korkularımızdır. Başaramamak korkusu, başkaları tarafından kabul görmemek ve beğenilmemek korkusu, anlaşılamamak korkusu, eleştirilmek korkusu…
Başarılı ve başarısız insan arasındaki asıl fark ise başarısız insanın her şeyden korkması, başarılının ise korkmamasıdır.  Biz de başarılı bir insan olmak istiyorsak yenilgiden, eleştiriden, başkaları tarafından kabul görememekten asla korkmamalıyız. “Kazanan taraf olmalıyız.” düşüncesiyle hareket edersek başarmamız için hiçbir engel kalmayacaktır. Sadece kendi mutluluğumuz için değil, çevremiz için de fayda üretebildiğimizi düşünürsek çok başarılı oluruz. Unutmayalım ki başarı bir yolculuktur, varış değildir.
Hayatınızdan istek, mücadele, başarı eksik olmasın!
Güzel başarılar sizlerin olsun!
Sevgilerimle. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat