BABA İNSANIN DAYANACAĞI KUVVETLİ BİR ÇINARIDIR

Aysel EYÖVGE/YAZAR

18 Haziran 2022 21:26
A
a

"Bir baba yüzden fazla öğretmendir." George Herbert
Ailenin önemli bireylerinden biridir baba. Kimi zaman vazgeçilmezimiz, kimi zaman yaslanılacak bir omuz, kimi zaman sığınılacak bir liman, kimi zaman ise otoritedir baba. Çocuklar için babanın çok büyük bir önemi vardır. Bu önem, tarih boyunca devam etmiştir. Nitekim Babalar Günü, babalarımızın da annelerimiz gibi özel bir günü hak ediyor olmasından gelir. Babalar Günü’nün ilan edilmesi için çaba gösteren “Sonora Smart Dodd”, annesi olmadan babası ile büyümüş biridir ve babasının doğum tarihi olan haziran ayının babalar günü ilan edilmesi için emek harcamıştır. Haziranın üçüncü haftasının babalar günü ilan edilmesi de buradan gelir. Aslında Babalar Günü, dünya çapında önemli olan (Birçok ülkede haziranın üçüncü pazar günü olacak şekilde kutlanmaktadır.), sınır tanımaksızın küresel düzeyde değerli ve aile için kilit rol arz eden babaların önemini vurgulamak için kutlanan bir gündür.
Bazen arada mesafeler olabilir ancak mesafeler ne kadar olsa da baba sevgisi yürekten gelir ve nerede olursan ol yürektedir. Bir söz duymuştum sizinle paylaşmak isterim: “Babasız bir ev, duvaksız geline benzer.”  Baba figürünün aile içerisinde sahip olduğu önemi çok kısa ve net bir şekilde açıklıyor bu söz. Çocuğun gelişmesi ve şekillenmesinde, annelerin mutlu çocuklar büyütmesinde, aile fertleri arasındaki dengenin sağlanmasında kocaman bir rol üstlenir çınarlarımız.
FEDAKÂR, SABIRLI
Huzuru, mutluluğu yanında hissettiğimiz dev adam, nasıl da kelimelerin kifayetsiz kaldığı, anlattıkça sevgimizin daha da pekiştiği yüce çınarımız oluyor. Sarsılmaz dayanağımız babalarımız.
Galiba büyüdükçe biraz daha net anlıyor insan babasının kıymetini. Duvaksız gelin nasıl kendini eksik hissediyorsa babası olmayan kişilerin de bir yanı buruk hep.
İlk andan bu yana hiç bitmeyen fedakâr, sabırlı, sevgisi hiç eksilmeyen ve sevdikçe seven, kendinden vazgeçip evlatları için ayakta duran babalarımız her türlü fedakarlığı ve sonsuz minneti hak ediyor. Baba sevgisi, her ne kadar sadece bir güne indirgenemese de Babalar Günü, bu minnetimizi ifade etmenin yalnızca bir yolu olmaktadır. 
ŞİKÂYETNAME
Bir de kaybettiğimiz babalarımız var, bazen de vefa duygusundan yoksun evlatlar. Belki de bir an önce eşine kavuşmak isteyen bir annenin şikâyetini “Şikâyetname” isimli şiiri ile anlatan Şair Mehmet Çetin birçok kişinin duygularına tercüman olmuştur şu dizeleriyle:
“Hiç olmazsa eskiden, arada bir uğrar,
Hâl, hatır sorarlardı,
Hani yasak savmak kabilinden diyelim,
Senden sonra evin yolunu unuttu çocuklar,
Geçenlerde ışığı açık görmüş,
Kapıdan şöyle bir göründü küçük oğlun,
Bir sitem, bir sitem,
Uğraşamam, diyor, üç buçuk emekli aylığınla senin,
Banka kuyruklarında bu iş güç arası,
O gitti, oturup bir güzel ağladım,
Hani, sana da kızmıyor değilim ara sıra,
Benden önce gittin de sanki,
Sultan mı ettiler seni Mısır'a?

Yok, sakın aklından geçireyim deme,
İnan ki kırgın değilim,
Biraz burukluk işte, biraz hüzün,
Hüzün, bilirsin benim en doğal hâlimdir,
Hani bir de kahve yapmak zor gelmese,
Taşırmasam hani her defasında,
Şişşt, kimse duymasın, ilaç milaç da almıyorum artık,
Kokunu öyle özledim ki canım,
Dün gece kahverengi paltona sarılıp uyudum,
Hayalimde okşadım o güzel saçlarını,
Hani sana da kızmıyor değilim ara sıra,
Benden önce gittin de sanki,
Sultan mı ettiler seni Mısır'a?”
Tüm babaların babalar günü kutlu olsun!

 
1000
icon
Ahmet 19 Haziran 2022 19:33

Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.Babalar gününüz kutlu olsun

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat