2 Temmuz 2018 20:48
-A +A
Remzi UYSAL

AY’IN ALTINDAN BİR YILDIZ KAYDI! (AYYILDIZ ALTINDA KURTULUŞ)

Remzi UYSAL /gazetehamburg

Türk ve Türkiye dostu Cornelius BISCHOFF’un (04.9.1928-27.6.2018) ölüm haberi, dostlarını derinden üzdü. Kendisini 1990’lı yılların ortalarında gazeteci yazar Yavuz DONAT’ın Hamburg’da gerçekleşen bir toplantı sonrası, dar bir grupla oturduğumuz bir kahvede tanımıştım.
Yanyana oturduğumuzdan, güzel Türkçesi dikkâtimi çeker ve sorum üzre bana da hayat hikayesini anlatmıştı. Ve o gün aramızda bir dostluk kurulur. 1930’lu yıllarda. Hitler iktidarının faşist uygulamalarından kaçarak, ATATÜRK’ün kendilerine kapılarını açtığı ve pek çok musevi kökenli bilim adamları gibi, Cornelius BISCHOFF’un ailesi de Türkiye’ye sığınır. Çocukluk ve gençlik yıllarını Türkiye’de geçiren Cornelius, ilk ve orta öğrenimini Türkiye’de yapar. 2’nci Dünya Savaşı’nın bitiminden sonra ailesi ile Almanya’ya dönen Cornelius, hukuk öğrenimi görür ve avukat olarak da çalışır. İlerleyen yıllarda dostluğumuz pekişir ve değişik zaman ve ortamlarda karşılaşmaya başlarız. Bir görüşmemizde Cornelius’a, 2’nci Dünya Savaşı’nda Türkiye’ye sığınan Alman mültecilerle ilgili, TÜRGEM Derneği olarak, ikinci bir konferans düzenleme düşüncemi açtım. Böyle bir konferansta, “zamanın tanığı olarak” olarak konuşmacı olup olamıyacağını sorduğumda , “severek gelirim” demişti.
26 MAYIS 2010 günü Lübeck’in görkemli Belediye Saray’ının Meclis salonunda, “ver.di” sendikası ile TÜRGEM’in gerçekleştireceği, “AYYILDIZ ALTINDA KURTULUŞ” konulu bir konferansa karar kıldık. Diğer konuşmacılarla birlikte Cornelius BISCHOFF’da bu konferansa, konuşmacı olarak katıldı. Güzel ve kendine özgü üslubuyla, “AYYILDIZ ALTINDA” kurtuluşlarını ve o günlerin Türkiye’si ile ATATÜRK’ü anlatır. Belediye Sarayı Meclis Salonu’nu dolduran konuklarımız, O’nu ilgi ile izledikleri gibi, O konuşmasını Almanca’dan Türkçe’ye de kendisi yapar. Konuşmacılarımıza takdim etmek için çok özel temin ettiğimiz “AYYILDIZLI” bez omuz çantasına, en fazla ve çocuklar gibi sevinen de Cornelius olmuştu. Cornelius’un Türk edebiyatına katkıları da küçümsenemez. Romancı yazar Yaşar KEMAL’in pek çok kitabını, Türkçe’den Almanca’ya yazılı çeviri yaparak, Alman okurlarına Türk edebiyatını da sevdirmiştir. Türkiye anılarını “SÜRGÜN ÜLKEM TÜRKİYE” adlı kitabında anlattığı gibi, Türkiye ve Türk insanına olan derin sevgini de bu kitabında ifade eder.
Sevgili dost Cornelius BISCHOFF; Işık’lar içinde uyu ve mekânın Cennet olsun!
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı