AVRUPALI TÜRKLERE TÜRKİYE ÇOK ŞEY BORÇLU

Prof.Dr Faruk ŞEN/YAZAR

26 Mayıs 2022 17:44
A
a
Avrupa'da 5 milyon 100 bini AB sınırları içinde, İngiltere, Norveç ve İsviçre'de katılırsa 6 milyonun üzerinde insanımız yaşamaktadır. Bu insanlarımız, her zaman ülkenin lobi faaliyetlerini yapmıştı. Tasarruflarını eskiden büyük ölçüde Türkiye'ye getirerek onların ülkenin kalkınmasında büyük yararları olmuştu.
 
Artık Avrupalı Türkler yine gayrimenkul alıyor fakat daha çok turist olarak ülkemize geliyor. Türk–Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) olarak önümüzdeki günlerde Avrupalı Türklerin Türkiye'ye ve Türk turizmine katkısı konusunda yeni bir araştırmaya başlayacağız.
 
Peki, Avrupa'da Türkiye için çalışan bu insanlarımıza acaba Türkiye neler yapıyor? Fazla bir şey yapmıyor. İlk önce OECD çerçevesinde, Türklerin ülkedeki tasarruflarının miktarlarını Avrupa'daki mali şubelere bildirerek bu insanlarımıza biraz ihanet ettik, istense bu bilgiler verilmeyebilirdi. İkinci olarak askerlikten tutun, pek çok diğer konuda yurt dışındaki vatandaşlarımızdan fazla para alıyoruz. Sanırım, bunun gerekçesi de Avrupa'da yaşayan insanlarımızın daha fazla gelir sahibi olması. Aslında bu düşünce pek gerçekle uyuşmuyor.
 
Avrupa'daki insanlar da çoğu yerde işsizlikle karşı karşıya ve çalışan sayısı azalmakta, aileler büyümektedir.
 
ŞÜKRAN BORCUMUZU GÖSTERMELİYİZ
 
Bu açıdan, geçtiğimiz yıl kutladığımız Türkiye'den Almanya'ya İş Gücü Göçü’nün 60. yılını devlet olarak kutlamadık. Gerekçe olarak da "Türkiye göçle anılmak istemiyor." söylemini kullandık. 
 
Hâlbuki Türk'ün yurt dışına göçü Bülent Ecevit zamanında başlamış ve kıvanç dolu yıllara sahip olmuştur. Bundan sonraki yıllarda da oradaki insanlarımız her zaman Türkiye'nin ileri karakolu olacaktır.
Bütün bunları görerek Avrupalı Türklere şükran borcumuzu daha fazla göstermeliyiz. İlk yapılacak işlerden biri Türkiye'de bir göç müzesi kurulması, İstanbul'a gelen Avrupalı Türklerin kendilerine verilen önemi görmesidir. Bu, Türkiye Türklerinin de Avrupalı Türklerin yaşam tarzını görmesi açısından değerli bir çalışma olacaktır.
Bunu yapmanın zamanı gelmiş, geçmektedir.

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat