12 Temmuz 2020 21:33
-A +A
Remzi UYSAL

AVRUPA’NIN MERKEZİNDE SON YÜZYILIN KATLİAMI: BOSNA SAVAŞI VE SREBRENICA

Remzi UYSAL ( Yazar )gazetehamburg.com

Bosna Savaşı’nın 1995 yılının 11 Temmuz Günü’ydü… Birleşmiş Milletler’in (BM) Hollandalı askerleri tarafından sözüm ona korunan Srebrenica şehrinde, BM’nin gözetimi altında Sırp paramiliter, ordu ve polis güçlerine teslim edilen Boşnak erkeklere yönelik günler sürecek katliam gerçekleştirilmeye başlandı. Erkekler ve kadınlar iki grup halinde ayrılmıştı. Kazılmış sayısız geniş ve derin çukurların başında, 8300’ün üzerinde genç ve yaşlı Boşnak erkeği katledildi.
 
NATO, AB, BM ve ABD’nin insan hakları savunucuları; Bosna Savaşı boyunca Hırvat Devrimci Hareketi (Ustaşa) ve Sırp Çetnik faşist güçleri tarafından Bosna-Hersek topraklarında yaşananlara göz yummuşlardı. Savaşın son günlerinde ise Srebrenica’da yapılan toplu katliamlara ve Bosnalı Müslüman kadınlara yapılan tecavüzlere sadece sessiz kalmayıp, faşist katil güçlere tek anlamı ile yardımcı olmuşlardı.
 
AVRUPALININ SOYKIRIMI ONAYLAMASI
 
Osmanlı Devleti’nin Batı Balkanlar’daki topraklarında Türklerle birlikte yaşamış Bosnalı Müslümanların Avrupa’nın kalbinde yer alan bu  topraklardan sürülmeleri, sürülemeyenlerininse toplu katliamlara uğramalarının tek nedeni, bu insanların 520 yıl Türk kültürü ile özdeşleşmiş olup Türk kabul edilmeleridir.
 
Bu iddia şeklindeki ifadelerimi, yaşadığım şu olay kanıtlamış oluyor: Uzun yıllar birlikte değişik sosyal, kültürel ve siyasal çalışmalar yaptığım önemli bir Alman yazar ve bilim insanı arkadaşım ile Belgrad’ın NATO tarafından bombalandığı günlerde aile yemeğinde bir araya geldik. Arkadaşım, NATO ve Berlin Hükümeti’ne karşı eleştirel davranıyordu.  Benim “Sırpları Bosna’da uyguladıkları soykırıma karşı yaptıkları ile değerlendirmek gerekir.” sözüme karşı, Bosna soykırımı için pervasızca “Osmanlı Dönemi’nin intikamı alınmıştır.” deme aymazlığını gösterdi. Aslında bu ifadesiyle, pek çok Avrupalının Bosna’daki soykırıma karşı sessiz kalmasının nedenini açıklayıp dışa vurmuş oldu. 
 
Bosna Hersek’in Savaş Zamanı Eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in bir video paylaşımında, Bosna Savaşı’nda Müslüman Boşnaklara uygulanan sürgün ve katliamlar için “Unutma, Türk’ün evladı. Bizi, onların bize yaptıklarını ve sorumluluğunu sakın unutma. Bunlar sana Türk olduğun için yapıldı.” dediğini hatırlarda tutmak gerek.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı