2 Şubat 2018 14:39
-A +A
Zülfikar Yalçınkaya

AVRUPA'DA VE TÜRKIYE'DE ALEVİ ÖRGÜTLENMESİ 24.YILINI DOLDURUKEN DEDELİK KURUMU VE OKULU!

Zülfükar Yalçınkaya/gazetehamburg.com

Değerli Dostlar,
 
yıllardır aylardır düşünmekteyim  24.yıl  Avrupada ve Türkiyede  alevi örgütlenmesi hızla yayıldı.   amma  Aleviliğin gercek kurumu ve bu  zamana kadar iki telli cura ve sazı ile  bugünlere getiren  Dedelik kurumu ( OKULU)  Ensütüsü  ne hikmetse  kurulamadı ve yaygınlastırılamadı.
 
Bir kac Dedenin gayreti ile kendi olanakları ile Dedelere seminerler verildi veya konferans yapıldı.  Dedeler  Ocakdan gelme oldugu icin  gelenksel bilgilerle donatılmıs durumdalar. Akademik egtim görmüs Dedeler hariç. Bilimsel Bilgilerle  yetişmiş Dede, Pir çok nadir dir. Bu bilgilere sahip olmuş Dedeler varsada siyasi ve politik, kişisel çıkarları için sesleri bile çıkmamakta.
 
Bu zamana kadar Alevi Örgütlenme içinde olan Dedeler  Geleneksel Bilgilerle  yani  Babasından, Dedesinden ne öğrendi ise onunla yetinmektedirler. Buda bugünki elektronik çağda çok yetersiz olduğu gibi,  sosyoloji, teoloji, dinbilimi, dünya tarihinden yoksun bir Dede ancak bu kadar verimli olur ve talibinin ve toplumun gerisinde kalır.  Toplumun gerisinden kalan  her kim olursa olsun bencilik ve kıskanclık zilletine esir düşer.  Yoldüşkünü Dedeler türemeye başlar ve ardamarı çatlar, ar damarı çatlayan kişide ne utanma olur nede arlanma gider Hz. Hüseyinin  makamını  zedeler.
 
Ne yapmalı ve Alevi Kurumları ne yapmakda?
 
AABF başındaki takkeciler  kendi siyasi düşüncelerini yavaş yavaş hayata gecirmek icin her yol mübahtır deyip  yollarına devam etmekteler. Kendi düşüncesindeki Dedeler biraz kırıntı verip susuturmaktalar. Yani koltuk, bazı cemlerde imtiyaz vermekteler. Davasınan inan Dedeler ise ellerinin tersi ile itmekteler. Çok bilmiş bazı siyasi soytarılar bu zaman kadar Dedelerin peşinden biz gittik bundan sonrada, Dedeler bizim peşimizden gelsin diyecek kadar küçülen zavallılar. Dedelik Kurumunun ne kadar manevi değerini yüksek olduğunun bilincinde bile degil.
 
AABF neden Dedelik Okulunu acmıyor?
Çünkü işine gelmemktedir. Okul açıldığı zaman kurumlaşacaktır. Burdan bilimsel bilgilerle donatılmış Dedeler yetişecektir. Aleviliğin Gözü, Kulağı, Dili olan Dedeleri  kulanamayıcaklar ve yönlendiremiyeceklerdir. Çünkü  karşılarında  en az iki üç dil bilen Dedeler olacak.  Din Bilimini, Sosyolojisini, Felsefesini dünya tarihindeki yerlerini, elektronik cagı yaklamış  ve alevi felsefesini ve düşüncesini yüregine yerlestirmiş  Dedeler istememekteler.
Öyle değilmi  Öker, öyle değilmi  Mikrofoncu Nejdet, öyle değilmi egtim sorumlusu Kaplan  ve yandaşları.  Ha  birde Dede soyundan gelen boksör  Temel. Ve digerleri
 
Evet AABF  Tüm imkanlar elinizde göreyim sizi!!!!!!
 
Gelelim Türkiydeki  Örgütlenmelere:
Yıllarca emek verdiğim  CEM VAKFI`na  bu örgütde  ne hikmetse kendi kabuğundan bir tütlü çıkmamakda. Sayın Cem Vakfi Genel kurmay baskanı bu konuda  ne düşünmekde?  Almaya Cem Vakfi kol ordu komutanları ne alemdeler?
 
Evet Pir Sulatan Abdal Derneleri ve Haci Bektas Veli Dernekleri   ne düşünmekdeler?   Bunlarda  kendi sevdalarında   Dedelik, Pirlik, Mürşitlik  Kurumlarının kurmlasmasını istememkteler. Ayni  AABF  oldugu gibi  gelecekde koltuklarından korkuyorlar?
 
Birde Hünkarin Makaminda Haci Bektas da Postu Nisanında  oturan  yani Ulusoylar  ne düsünmekdeler. Bana dokunmayan yılan bin yasasın. Biz zaten mürsitlik makamında oturuyoruz  Ddelik okulunun , ensütüsünün acılmasına gerek yok.  Dedeler  biz ne dersek eyvallah desinler sevdasında  demekteler.
 
Yazik  cok yazik  25 milyon inanca sahip bir toplumu   kurumsuz bırakmak  bir alevi yöneticilerine  yakıstıramıyorum dogrusu.
 
Aleviler ben insanım diyenler,  bir inanc bir düsünce kurumlari ile ayakda kalabilir.  24 yıl gecmesine ragmen bir Dedelik Ensütüsü yoksa  sadece günü kurtarmak icin siyaset yapılıyorsa. Bir gün tıkanır kalırsınız ve bu inancada en büyük kötülügü kendi ellerinizle yapmıs olursunuz. Tarihden silinir gidersiniz.
PIR, MÜRSIT, DEDELIK  Kurumları ve Makamı  olmadan Alevi inancıda olmaz.  Bu böyle biline  yarın cok gec olmadan.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv