ARTIK BÜYÜK KİTLE GERİ DÖNMESİ BEKLENMİYOR

Prof.Dr Faruk ŞEN/YAZAR

16 Haziran 2022 20:51
A
a

Almanya'da 80'li yıllarda, Türkiye'ye kitle hâlinde geri dönmeler vardı. Geri dönenlerin, Türkiye'de başarısız olması, Türkiye'nin bu konuda herhangi bir hazırlığının olmaması insanları geri döndüğüne pişman etti.
Bu açıdan, artık tek tük emekli olan insanlarımız geri dönüyor fakat kitle hâlinde Avrupa'dan geri dönme yok. Bilakis Türkiye'den Avrupa'ya gidiş var. Gidiş, Avrupa’nın büyük merkezlerine doğru oluyor, Hamburg da bundan payını alıyor. İnsanlar özellikle doktorlar, iş için Almanya'ya yoğun ilgi gösteriyor. Alman mevzuatına göre herhangi bir firma çağırdığı zaman farklı branşlardaki insanlar da gelebiliyor. Türkiye Suriyelilere önem verirken Avrupa'daki Türkleri ihmal ediyor. Avrupa'daki Türklerin 60. yılı bile bu yıl kutlanmadı. Türkiye, bu konuda korkak bir tavır içine girdi. 50. yıl görkemli bir şekilde kutlanmıştı. Niçin 60. yıl kutlanmadı? Bunu özellikle kültür ve turizm bakanına sormamız lazım. Tabii ki bu sadece kültür ve turizm bakanlığının inisiyatifinde değil. Cumhurbaşkanı’nın insiyatifinde olduğunu bilmemizde yarar var.
YENİ HÜKÜMETİ ZORLAYAN EYALET HÜKÜMETLERİ OLUŞTURULUYOR
Genel seçimleri yüzde 1,5 oyla sosyal demokratlara kaptıran Armin Laschet listesi, Hristiyan Demokratlar, daha sonra Kuzey Ren Vestfalya, Schleswig-Holstein seçimlerinde başarı gösterdi ve hükümeti oluşturuyor. Bu, ilginç bir gelişme. Şimdi ciddi bir şekilde yeni hükümeti zorlayan eyalet hükümetleri oluşturuluyor. Bu açıdan, biz Türkler neler yapmalıyız? Ne gibi tedbirler almalıyız? İlk önce Alman vatandaşlığına geçişe yine hız vermemiz lazım. Belirli bir süredir Alman vatandaşlığına geçenlerimizin sayısı çok azaldı, bunu artırarak Almanya'da söz sahibi olmamız lazım. Bu, Türk ulusunun da hakkıdır. Alman vatandaşlığına geçmekte yarar var.
Türkiye'den Almanya'ya geri dönenlerin de tekrar Almanya'ya intibakını sağlamamız lazım. Artık orta üstü sınıf da Almanya'ya kaçış yollarını arıyor ve büyükşehirlerde yaşamını sürdürmek istiyor.
Son zamanlarda Türklerin en fazla gittiği yerler, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti, Köln, Düsseldorf gibi kentler oldu. Bu kentler ilgi çekiyor fakat Kuzey Almanya'da da Hamburg kenti de pek aşağı kalmıyor.
Bakalım, bu artışla 3 milyon 300 bin olan Almanya'daki Türk nüfusu sayısal olarak kaça çıkacak?
Onu da hep beraber göreceğiz.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat