Yeşim Değer Üstünkaya

ANNELER VE KIZLARI

Yeşim Değer ÜSTÜNKAYA/Yazar

30 Ağustos 2021 20:52
A
a
Hayat boyu unutulmayan ilişkiler vardır: İlk aşk, ilk dostluk, ilk öğretmen, ilk komşu gibi.  Bir tanesi vardır ki hiç unutulmaz hep hatırlanır: Anne ve kız ilişkisi… Kocaman bir sevgi armonisi eşliğindedir ve anlatılmaz yaşanır.
Farklı yaşlarda iki ayrı nesil…  Yaşam boyu birlikte atan, sevgi dolu kocaman iki yürek… Kız annesi olmanın nasıl bir şey oluğunu bilmiyorum ama annesinin kızı olmak, annenin sıcaklığını hissedip, mis gibi kokusunu içine çekerek büyümek muhteşem ötesi bir duygu. Biz üç kız kardeşiz, aslında dört çünkü annemiz bize her zaman arkadaş gibi yaklaştı. Sorgusuz sualsiz dinledi, sırlarımızı sevgi dolu yüreğinde sakladı, iyi kötü her anımızda hep yanımızda oldu. İyiyi, güzeli, doğruyu hep en iyi şekilde öğretti. Biz de annemizin bu yaklaşımını hiçbir zaman suistimal etmedik. Gerçi ben en küçük olmanın avantajlarından yararlanarak biraz şımarıklık ve yaramazlık yapmış olabilirim ama yine de hep saygı ve sevgi çerçevesinin içinde sürdürdük ilişkimizi. Tabii ki arada ufak tefek sürtüşmeler olmuştur ama o da ergenliğe girmenin meydana getirdiği hormonal değişimler neticesinde gerçekleşmiştir.
BÜYÜDÜĞÜMÜZÜ SANMAK
Hani şu büyüdüğümüzü sanıp havalara girdiğimiz dönem yok mu?  Anne ve kız arasındaki namıdiğer “ne seninle ne de sensiz” dönemi. Gerçi bizde ergenlik dönemi çatışmaları, annem tarafından sevgiyle hep doğru yönetildiği için hayatımız boyunca hep sevmeyi öğrendik. Bebeklikten çıktım, ilk adımlarımı attım, çocukluktan ergenliğe geçtim, genç kız oldum, ergenlikten olgunluğa eriştim, büyüdüm ve belki de değiştim ama annemle aramızdaki sevgi bağı hiç kopmadı. Değişmeyen tek şey aramızdaki ilişki oldu. O yüzden gazetede okuyup televizyonda izlediğim ya da çevrede gözlemlediğim ve bizim ilişkimizin aksine baskıcı annelerin tutumuna maruz kalıp büyüyen kız çocuklarının isyankâr hikâyeleri hep üzmüştür beni. Oysaki anneler, kızları için hayatları boyunca önemli bir destek, bir rol modeldir. Bazı anneler, kızlarını kendisinden farklı karakterde ayrı birer birey olduğunu kabullenmeyip, hayatlarına gereksiz müdahalelerde bulunmaya devam ettiğinden aralarındaki sürtüşme uzun yıllar sürüp gidiyor. Bu da maalesef anne ve kız ilişkisini derinden zedeliyor.
KOŞULSUZ SEVGİNİZİ VERİN!
Hayat boyu sağlıklı bir anne ve kız ilişkisi yaşamak adına benim naçizane fikrim şu: Kızınıza her şeyden önce koşulsuz sevginizi verin!  Hata yaptığında bile sevildiğini hissetsin. Aşırı baskıcı tutumlar, eleştirici yaklaşımlar yerine yargılamadan onu dinleyin, inanın ve güvenin, onun da güvenini kazanın ve en iyi arkadaşı siz olun! Kızlarınızın size ve sevginize her yaşta ihtiyacı olduğunu unutmayın! Şarkının sözlerini değiştirin ki “Ne seninle ne de sensiz” yerine “Her şey seninle güzel.” şarkısı çalsın arka fonda.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat