ANNE OLMAK… BABA OLMAK…

Rahime SÜRÜCÜ/YAZAR

21 Kasım 2021 23:01
A
a


Ben bir anneyim. Baba anneyim. Eğitmendim, emekli oldum.
Çok çocuğumun olmasını istiyordum. Sonra “Evde bir tane yeterli.” diyerek dünyadaki bütün çocukların ikinci annesi olmak için eğitim aldım. 
Eğitimin alması da vermesi de çok zordur. Peki, eğitim kimin, kimlerin görevidir? Eğitimden kimler sorumludur? Okul öncesi, okul çağı eğitimi, yüksek öğrenim, orta yaş, yaşlılıkta eğitim… “Beşikten mezara kadar oku.” ve “Okumanın yaşı yok.” sözleriyle büyüdüm. 
Şimdilerde çocuklarıma, torunum Mikâil’e daha iyi bir dünya bırakmak için doğamızı korumaya uğraşıyorum, bunun için hâlen eğitim alıyorum.
Eğitimden hükümetler mi sorumludur yoksa yalnızca aileler mi? Siyaset, çevre, akrabalar, arkadaşların payı var mıdır ya annenin?
ÇOCUK EN DEĞERLİ HAZİNEMİZ
Annelik. Allah’ın en büyük lütfudur annelik. Annelik, bana göre en zor şeydir. Bir kere hiç mi hiç paydosun yoktur. Üstelik istifa edemezsiniz. Asla emekli de olamazsınız. Ölseniz bile hâlen annesinizdir. Hangi dünyada olursanız olun bu değişmez.
Bir kere anne oldunuz mu artık hep anne olarak kalırsınız. Bir gözünüz gülerken bir diğeri ağlar çünkü herhangi bir şey olma ihtimali ödünüzü patlatır. Yavrunuzu severken bile nazar değme korkusu içinizi ürpertir.
Ah, annelik, ah.
Kadınlarımız, sabahın köründe çalışmak için yollara düşerken yavrularını kimlere emanet edeceğinin kaygılı düşüncesiyle uykularını hep kaçırmıştır.
Çocuk en değerli hazinemiz.
BABALAR
Baba. Rahmetli babamdan, kardeşlerimden, tüm akrabalarımdan, çevremden, eğitmen olarak iş yerimden babaların da anneler kadar yavruları için yüreğinin titrediğini öğrendim, biliyorum.
Gazete Hamburg’a zamanım el verdiğince koskocaman bir aileden çekirdek aileye, çekirdek aileden yarım çekirdek aileye dönüşümün getirdikleri, götürdükleri ve eğitim ile ilgili konuları yazmak istiyorum.
Sizlerden geri dönüş bekliyorum. 
Merak ettiklerinizi ve sorularınızı iletmenizi istiyorum.
Sağlıcakla kalınız!
email:
s.rahime@yahoo.de 
 
1000
icon
Ahmet Işık 24 Kasım 2021 19:52

Emine hanım demışım Pardon Rahime hanım

0 0 Cevap Yaz
Ahmet Işık 24 Kasım 2021 19:51

Emine hanım tam gazetecilik yapılan yere geldiniz. Elbe eksprees den ayrılın.Orası sizin gibi bir kişiye layık değil. Sizi bu gazetede görmekten mutluluk duydum. Bu gazete adam gibi gazete lütfen elbe ekspress denilen o gazeteden ayrılın. Siz bu gazeteye yakışıyorsunuz. Lütfen lütfen oradan ayrılın

0 0 Cevap Yaz
Rahime Sürücü

Merhaba, gönlüm isterdi ki, Siz'den yazdığım konuyla ilgili bir şeyler okuyayım. Ben ne Coşkun Beyi ne de Zafer Beyi şahsen tanıyorum. Kan ter içinde bir kaç meslek edindim, onları insanlığa yararlı kılmak istiyorum. Doğa ve doğa koruması ile ilgili amansız bir çalışma içindeyim. İnanın şahıslarla uğraşacak vaktim yok. Bir eğitmen olarak doğru haber önemli bir eğitim unsurudur ve geleceğe ışık tutar diye düşünüyorum. Üçüncü mesleğimle ilgili yazmak için başka bir gazete ile anlaşabilirim ki şu an kitabımı yazıyorum, yani vaktim yok. Her iki gazetede de yazılarımı okursanız sevinirim. Eğit

0 1
Emine Bitek 22 Kasım 2021 16:11

Merhaba Rahime'cim,harika bir yazı olmuş. Ben'de bir anne olarak,her kelimesine imza atarım. Yüreğime sağlık

0 1 Cevap Yaz
Rahime Sürücü

Sevgili Emine, yazılarımda kendinizi bulmanız en büyük dileğim. Anne ve babaların ruhlarıyla yazacağım, bu benim hayalimdeki meslekti ve çok başarılı yürüttüm, hatta ödüllerle de taçlandırdım. Gazetemizi derneğinizde tavsiye edersen çok sevinirim, yine benimle kal, hep benimle kal emi! Hamburg'dan selam ve sevgilerle kucaklıyorum. Rahime🌻

0 2
Şengül çolak 22 Kasım 2021 15:29

Rahime hanım çok güzel anlaşılır ve güncelliğini hiç kaybetmeyen bir konu ele almışsınız. Çok iyi giriş yapmışsınız değineceğiniz konular her kese ışık tutacaktır, başarılarınızın devamını diliyorum, bir dahaki yazınızı merakla bekliyorum saygılar.

0 2 Cevap Yaz
Rahime Sürücü

Merhaba, geri dönüşleriniz beni çok sevindiriyor, teşekkür ederim. Sorularınız ve merak ettiklerinize öncelik vereceğim, lütfen arzularınızı iletin. Gazetemize sadık kalır ve başkalarına da tavsiye ederseniz çok sevinirim. Benimle kalın emi! Selam ve sevgilerimle Rahime Sürücü🌻

0 2
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat