ALMAYI SEVİYORUZ, VERMEYİ ASLA DÜŞÜNMÜYORUZ!

Tevfik KARA/gazetehamburg.com

7 Nisan 2018 21:25
A
a
 „Veren el, alan elden üstündür“ (Atasözü)
Malum bir süreden beri  GREV'deyim ve yazmayayım diyorum ama inanın kendimi ZOR tutuyorum!.. Yazacak o kadar çoookk şey ya da şeyler var ki!.. Sormayın gitsin..  
YEMİN falan etmedim. Etsem yeminimin kefaretini de ödeyip yazardım.  İki haftadan beri sabrediyorum  ama artık yazmazsam  ÇATLAYACAĞIM birader!..
LAFA geldimi MANGAL’da  kül bırakmıyoruz.
Atıyoruz, tutuyoruz, verip, veriştiriyoruz.  Ülkemizi, milletimizi, bayrağımızı, kutsal değerlerimizi seviyor ve sayıyoruz....
Yani uzun lafın kısası EN BÜYÜK VATANSEVER ve MİLLİYETÇİ BİZİZ!..
Aslında HİÇ'te değiliz!..
CAMİİ, dernek, kişi, kurum ve kuruluşlar; YARDIM'a ve SPONSOR'a ihtiyaç duyduğunda hemen TÜRK İŞADAMLARI ve TÜRK İŞYERLERİNE gidiyorlar. Çoğunlukla da istediklerini koparıyorlar!.  Sponsorluk ve yardım için gelenler; ya işadamının beyefendiliğinden ya da müşteri kaybetmeyeyim düşüncesinden veyahut da gelen kişinin ikna kabiliyetinden istediklerini  çoğunlukla alıyorlar.
Zira bize; „veren el alan elden üstür“ diye öğrettiler.Genelde de bu terimi dini içerikli STK’lar kullanırlar… PARA verirseniz CENNET’i vaad ediyorlar. Biz de vermeye devam ediyoruz. Çünkü işin ucunda CENNET var!..

PEKİ bu işyerleri nasıl ve hangi koşullarda YAŞAM mücadelesi veriyorlar? Nasıl ayakta kalıyorlar ? Vs Vs bunu düşünüyorlar mı? Biliyorlar mı? En önemlisi de gereken DESTEĞİ onlara veriyorlar mı?
Yani bu hep alan kesim varya işte onlar;  ALIŞ-VERİŞLERİNİ, TİCARETLERİNİ TÜRK işyerlerinden mi yapıyorlar?!..
İşte burası tartışılır!..
PARA istemeye geldimi hemen TÜRK'e koşuyoruz.
Ama kendi paramızı kuzu kuzu  gidip bir Alman'a, İtalyan‘a, Yunan‘a, Hırvat‘a, Arap'a veriyoruz!.. Oysa aynı işi yapan TÜRK hemşehrilerimiz var.
Kardeşim madem senin paran  TÜRK esnafına gitmiyor, ya da nasip olmuyor, o zaman neden YARDIM zamanı TÜRK'e koşuyorsun?! Neden ticaretimizle Türk işadamı ve esnafının  ekonomik olarak daha gelişip-büyümesine katkıda bulunmuyoruz?

Git o YARDIMI ve SPONSORLUĞU paranı verdiğin yerlerden al bakalım, alabiliyormusun?!..
Hani sen MİLLİYETÇİYDİN?!..
Hani sen ülkeni, insanını seviyordun?!..
Hepsi FASA-FİSOOOO!..
NEDEN BÖYLE SERZENİŞTE BULUNDUM?!..
İkamet ettiğim bölgede; nişan, kına ve küçük çaplı düğün vs için eski Yugoslavya kökenlilerin çalıştırdığı bir mekan var. Adeta „Dört MEVSİMLER“ gibi falan....https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png:)
Tüm TÜRKLER etkinliklerini orada yapmak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Sanırsınız ki salonu Türklere  BEDAVA veriyorlar!..
Bölgede bir kaç tane TÜRK salonu var mı?! VARRRR!..
Neden gidip ELİN YABANCISINA  paranı veriyorsun?!.. Çok mu ucuz ya da çok farklı bir hizmeti mi var?! Ona da HAYIR!..
O yabancı   işletmelerden YARDIM ve SPONSORLUK alabiliyor musun?!
El-Cevap: VALLAHİ ZIRNIK ALAMAZSINIZ!..
Bir deneyin bakalım beyler-bayanlar MERDİVENDEN KAYANLAR!..
Bu yazdıklarım sadece SALON vs için değil tüm branşlar için geçerli!.. Otogaleri, gıda, kuaför, restaurant, sigorta, emlak, mobilya vs vs sektörleri için de geçerli yazdıklarım...
EN BÜYÜK MİLLİYETÇİ İTALYANLAR
Bir zamanlar MARKET çalıştırdım (tam 20 yıl önce)  ve çok iyi biliyorum. Bana göre en büyük milliyetçi grup İTALYANLAR!.. Kendi gıda maddelerini tercih ediyorlar hem de pahalı olduğu halde.
Ve en önemlisi de İTALYANLAR'ın yüzde 90'ı İTALYAN marka OTOMOBİLİ tercih ediyor. Neden Mercedes-Benz, Audi, BMW, Ford veya Opel kullanmıyorlar? Onlar rahatlarını bilmiyorlar mı?  Neden acaba hiç düşündünüz mü?!..  Çünkü adamlar tam MİLLİYETÇİ. Milliyetçiliklerini alış-verişlerine de yansıtıyorlar. Zaten doğru olan da bu!.
Ya biz?!..
Gelelim Yunanlılara; Market çalıştırdığım dönemlerde en iyi müşterilerim Yunanlılardı. Neden Yunanlılar dı? Zira Yunan marketi yoktu ve biz Yunan ürünleri satıyorduk, Yunanlılar ve diğer uluslara mensup insanlarla diyaloğum çok iyiydi. Hepsinin dilini öğrenmeye çaba gösteriyor ve günlük hal hatır sormayı kendi dilleriyle yapıyordum.
BASİT BİR ÖRNEK: Türk makarnası 30 Cent. İtalyan ve Yunan makarnası 1.20 Cent diyelim. Bizim insanımız en UCUZ olanı tercih eder. İster Alman, ister Çin malı olsun farketmez.  Oysa İtalyan ve Yunanlı pahalı da olsa kendi ürünlerini tercih ederler ve ediyorlar.. Çünkü biliyorlar ki yaptıkları alış-verişle kendi ülkelerinin ekonomilerine destek oluyorlar. Biz de ise durum tamamen farklı ve tam tersi!..
UZUN LAFIN KISASI;
Eğer ülkemizi ve milletimizi seviyorsak ALIŞ-VERİŞLERİMİZİ de TÜRK ESNAF’tan  yapmalıyız!.. MİLLİYETÇİLİĞİ-VATANSEVERLİĞİ lafta değil Günlük yaşamımız da  TİCARETİMİZLE de YAŞAMALIYIZ ve YAŞATMALIYIZ!..
Kendi paranı ELE ver
Yardım ve sponsorluk için TÜRK'e GELL!..
YOK ÖYLE YAĞMAAA!
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat