Zülfikar Yalçınkaya

ALMANYADA TÜRK OLMAK

Zülfikar Yalçınkaya/gazetehamburg.com

3 Kasım 2018 00:08
A
a
Sevgili okurlarım, bu isim  Dr.Kadir Turana à ait 1977 yılında Hamburg Göte Ensütüsünde dil kursunda tanıştık eşi Ferhunde  Turan  hanımla. Birlikde altı ay
Yılar gecti  Dr. Kadir Turan  bey   “ALMANYADA TÜRK OLMAK “ kitabını Sümer Kitabevi Yaınları Beyazit/Istanbul  da Kasım 1992 yılında Birinci basımı .  Kendisini  Hamburg 14.12.1994 yılında evinde ziyaret ettim kitabını bana imzalayrak  hediye etti. Almanyada yaşıyan türklere tasviyemdir
Ailesi ile birlikde Canakkale Üniverstisde Asistan olarak baslıyacagını  kesin dönüş yapacaklarını söyledi. Ogünden bugüne  bir daha haberleşemedik.
29 Eylül 2018 günü Amasya /Merzonfondan Istanbul- Hamburg yolculugumuz sabah saat 06:35 de başladı. Ucak havalandı  yanımda oturan bir ihtiyar delikanlı söylenip duruyor. Vay anasını, olmaz bu kadar insan yerine konmadık, bizi hiçe saydılar,  Baba malarından vaz gecdik kendi kazancıma bile el koydular diye mırıldanıp duryor dizlerine vuruyor ah bu kafam ah diyor.
Bakdım olacak gibi degil adam dertli, döndüm anlat bakayım su hikayeni dedim. Benim hikayeme benziyormu?
Sadık  bey anlatmaya basladı. Ben Amasya Sanat Ensütüsü 68 Torna tesviye  bölümünden  mezun oldum. 1970 yılında Alamanyaya geldim.  Yıllarca çalışdım. Rahmetli Bababama durmadan para gönderdim. Arsalar aldık, evler aldık, daireler aldık. Üc erkek  iki kız kadeşiz  yıllar yılı  kovaladı. Bakdım işler yolunda. 1981 yılında 1210 Ford Kamyonu birde Traktör  aldım. O zaman doksan beşbin Mark a mal oldu. Üstelik birde 20 bin Mark bankada borc çekdim. Esim ve ben bankaya borc  ödedik  borçsuz  kamyon ve traktörün   vergisinide tamrirnide ben  ödüyordum.
Birgün bababmı  kardeslerimi karişma aldim. Dedimki   bu böyle olmaz  ben size borsuz kamyon ve traktör aldım. Hala ceremesini bana ödetiyorsunuz. Dedilerki ya mal mülk senin üstüne ne istiyorsun. 
Bende inandım Babamda vekalet varya güveniyoruz. Tapuları kendi üzerine alıyormus yılarca, ne Tarlalardan nede arbanın kazancıdan hiç bir şey görmedim.
Olmadık oyular oynadılar, kardeslerimi everdim, para benim cebimden, yigenlarim üniversite okudular hepsinin düzenli harclıklarını gönderdim. Kimisi ögretmen, kimi avakat kimisi mimar oldu. Yanıma bile ugramıyorlar.
Peki daha sonra ne oldu Sonuc ne?
Sorma   1998 yılında SSK bana emklilik bildirisi geliyor kadeşim saklıyor çöpe attırıyor.
Taki 2005 yılında Babamın ölümünü kadar.
Veraset ilamına cıkarttık bana olan  tarlar, arsalar, evler babamin üzerine. Zaten kamyon ve traktörü satıp yediler. Parmada gitti, kamyon traktörde gitti.  Sen şimdi bu Babaya kardasa hakkını helel et bakayım. Dedimki bak su arsaları ben aldım tarlayı ben aldım evi ben aldım. Paralarını ben ödedim Kamyonu tarktörtü yediniz bir TL karından vermediz dedim. Bana gülüyorlar   biz hakkımızdan vaz gecmiyoruz demekteler. Benim kazancıma resmen ortak oldular
Bereket versin eşimin üzerine 1983 yılaında gecekondu ev almışdım. Onada sahip çıkmaktalar. Yılarca kadeslerim oturdu, biri girdi bir çıkdı, bırak kira vermeyi  vergisini bile ben ödedim. 2014 yılında bir Mütahitle anladık.  Bize üc daire Verdi. 2015 yılında teslim aldık. Yegenim kiraları alıp yemiş.
Ellerinden gelseler emkli maşşalarımızada el koyacaklar.
 
Ben 1969 yılından bugüne verdigim emek ve desdege karşı  bu olmamalıydı. Birde  insan yerine konmuyorsun. Utanmadan aşaglıyorlar, kücük görüyorlar bizim suçumuz ne?.
Daha cok anlatılacak varda söylemek istemiyorum zülfikar bey diyor
Bende  diyorumki  Sadik bey  aynı durum benimde başımda. Alamnyadaki  Türklerin yüzde 95 i parlarını kazanclarını malesef kaptırmışlardır. Birinci ve ikinci nesil  acımasızca ezilmiştir
Nedeyim bir insan   ARSIZ – NURSUZ- PİRSİZ OLURSA   NE UTANMA OLUR  nede ARLANMA
AHLAK degerlerini yitirmis olur.
Hamburg  Havalımanına inince  içimde bir huzur başladı

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat