ALMANYA STRES ÜLKESİ Mİ?

Songül ŞAHİN/Yazar

16 Mart 2021 00:22
A
a
Almanya denilince birçok kişinin aklına stres gelir. Türkiye ile karşılaştırıldığında arada neredeyse dağlar kadar fark vardır. Mesela Almanya denilince akla ilk gelenlerden biri bitmek bilmeyen kâğıt işleridir. Almanya'da kâğıt, aslında stresin ta kendisidir. Bu kâğıt işleri, öyle çoktur ki bir iki tanesi birikti mi kişi, ter atmaya başlar. Birçok kişi, sadece bu kâğıt işlerinden dolayı Almanya’yı boğucu olarak bulur. Almanya’ya yeni gelen birinin ilk öğrendiği ilk üç kelimeden biri kâğıttır (papier), desek herhâlde abartmış olmayız. Peki, hiç düşündük mü neden bu kadar çok yazılı evrak var? Hiç düşündük mü neden buradaki insanlar, bu kadar stres yaşıyor?
Tümevarım metoduyla konuya yaklaşmaya çalışalım. Evde birkaç kişi yaşıyorsunuz. Sabah uyandınız, kahvaltıyı siz hazırlıyorsunuz. Kardeşiniz hâlâ uyuyor. Siz bir bardak kırdınız. Stresi kim yaşadı? Tabii ki siz… Öğlen oldu, çorbayı pişirdiniz, tuzu fazla koydunuz, stresi kim yaşadı? Siz… Televizyon kumandasının pili bitti. Yenisini almaya çalışırken yanlış pil aldınız. Stresi kim yaşadı? Yine siz… Kardeşiniz ya da ev halkından başka biri, bunları hiç yaşamadı. Neden? Çünkü zaten hiç bir şey yapmadılar. Sanırım, hep birlikte bu noktadan itibaren bu stresin bir sebebini bulmak üzereyiz.
SONU GELMEZ EVRAKLAR
Almanya’daki bir vatandaşı ele alalım. Bu vatandaş, sabah 04.30’da kalkar. Saati belirli olan tren, tramvay ya da otobüsüne biner veya varsa arabasına atlar, işine gider. 8 saatlik çalışmadan sonra ya da belirli sebeplerden dolayı yarım günlük işine gider. İş bitimi evine gelir, eşofmanlarını alır, spora gider. Sporda öğrenir ki sözleşmenin süresi bitmiştir. Sözleşme olmadan salona giremez. Yanında cüzdanı ya da kart bilgisi yoktur. Eve geri gelir ve o gün, kayıt için tekrar gitmek istemez. İkinci kez gidiş geliş uzun sürer. Spora tekrar giderse yapılacaklar listesi (to do list) eksik kalır. Yapılacaklar listesi arasında mesela tatili için bilet bakmak vardır. Hangi ülke bu sene daha caziptir? Ayrıca iş yeri için tatil evrağını da doldurması lazımdır. Uygun tarihi ayarlaması gerekir. İş yerinde biraz daha yükselmek veya uzmanlaşmak için gerekli alanlarda birkaç aylık bir eğitim için uğraşır. Almanya’daki bu vatandaş, tüm bunları gerekli evraklara doldurur ve ilgili yerlere yollar. Birkaç gün sonra posta kutusuna sırası ile mektupla bunların sonucu gelir. Bu arada, eve sipariş ettiği çamaşır makinası için de vakit ayırması gerekmektedir.
UĞRAŞAN İNSAN, STRES YAŞAR
Bu kişi, kısacası çalışıyordur, uğraşıyordur. Uğraşan insan elbette stres yaşar. Bu vatandaş, evde gece yarısına kadar oturup film izlese ertesi gün güneş batınca uyansa elbette stres yaşamaz. Şu gerçeği göz ardı etmiyorum: Almanya’nın tüm stresi sadece bu değildir. Bu, büyük bir bölümüdür. Türkiye’de büyük bir sevincin fikir belirten işareti (emoji) olarak görülen mektuplar, Almanya’da biraz korku filmini hatırlatır. Bazen bir mektuptaki bir işi halletmek için üç beş ayrı makama ulaşmak gerekir. Bunlar, tabii ki zaman ayrılması gereken başka bir konudur. Almanya’da doğanlar, doğuştan itibaren duyup, uygulayıp öğrendiği için sisteme alışmıştır. Sonradan gelen biri için başlangıçta zor olsa da zamanla sistem onun için puzzle oyununa benzer. Kiminin hoşuna gider, kiminin gitmez, ayrı konu. Fakat Almanya’daki stresin büyük sebebi, işe yaramadır. Uğraşan, çalışan elbette zorluklar görür. Bu zorluklarla başa çıkma çabası, stres duygusunu da birlikte taşır.
KOLAY BİR ŞEY YOKTUR
Tüm bu stresler, hafta sonunu özel kılar. Bir arkadaş ile içilen bir çayı özel kılar. Hayatta sadece boş vaktiniz olduğu için değil, sizin için gerçekten önemli olduğu için bir şeylere vakit ayırırsınız. Bu da kendinizi özel hissetmenizi sağlar. Bir şeyleri başarma, işe yarama, sorumluluk taşıma duygularına sahip olmak, stresi beraberinde getirir. Kolay bir şey yoktur.
Almanya'da çok stres olmasının bir sebebi de budur.
Sevgiler
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat