ALMANYA'DA YAŞAYAN TÜRK ÇOCUKLARININ EĞİTİM SORUNLARI

Sibel BOZKURT/YAZAR

7 Mayıs 2021 19:39
A
a
Almanya'da toplam 8 milyon yabancı yaşıyor. Bu nüfusun çoğunluğunu Türkler oluşturuyor. İlk başlarda, homojen bir yapıda bulunan Türk işçi göçmenleri, artık Alman sosyal hayatının her alanında yer alıyor. Biz Türklerin, en az 60 yıllık geçmişinden günümüze toplumsal sorunları, konumları değişmiş; işçisinden serbest meslek sahibi ve işverenine, sanata, kültüre, spora kadar uzanan heterojen bir yapıya dönüşmüştür.
Tabii ki Türkiye'nin yurt dışında 5 milyon vatandaşının bulunması önemlidir. Balkan Türkleri, Kırım, Asya Türk devletlerinden gelenler ve Irak, Suriye, Kıbrıs Türkleri de dâhil edilince bu sayı on milyondan az değildir. Bunların mühim bir kısmı, Alman ve kendi ülkelerinin vatandaşlığına geçmiştir.
AB’DE YÜKSEKÖĞRENİM GÖREN 200 BİN TÜRK GENCİ
Türk toplumunun yaşadığı ülkelere her açıdan katkısı var. Bugün AB ülkelerinde sayıları 200 binden fazla yükseköğrenim gören Türk gençliği var. Son günlerde, Türk bilim adamlarının öne çıkması hepimiz için şeref kaynağıdır. Bilhassa AB ülkelerinde yaşayan her birey, kendi kültürünü unutmamalı ve halkımızı en iyi şekilde temsil etmelidir. Nasıl ki sayıları bu kadar çok olmadığı hâlde, Yahudi ve Ermeniler kimliğini, ana yurtlarına bağlılığını öne çıkarıyorsa bizim de hem hakkımız hem görevimiz Türkiye’yle ve Türk dünyasıyla bağımızı hep güçlü kılmaktır.
Almanya toplumsal anlamda her geçen gün daha da çoğulcu hâle gelmektedir. Bu "toplumsal çeşitlilik", büyük bir kazanç olmanın yanı sıra, zorlukları da beraberinde getiriyor. Bana göre en önemli sorun, Türk kökenli öğrencilerin durumlarının hâlâ gerektiği seviyede olmayışıdır. Bu durum, birçok sebebe bağlı olsa da aşılması gereken zorluklar oluşturmaktadır. Bu zorlukların aşılmasında yavrularımızın kendi ana dilini öğrenmesi çok önemlidir. Almanya'daki Türk çocukları ana dillerini iyi bilmiyor veya kullanamıyor. Sebep muhtelif olsa da ikinci dili öğrenmede başarılı olamadıkları bir tespittir. Bu da haklı olarak velileri endişelendiriyor.
2016 senesine ait Eğitim Raporu’nda, okullardaki genel şartların on yıl öncesi göre çok daha iyi durumda olduğu belirtilmiş olsa da Türk öğrenciler için durum, arzu edilen seviyede değildir. Alman yaşıtlarına göre Türk kökenli çocuklar, daha çok destek okulları (förderschule) ve temel okulları (hauptschule) düzeyinde kabul edilmekte ya da eğitimlerini yarıda bırakmaktadır. Raporda, aynı zamanda meslek eğitiminde Türk kökenli öğrencilerin eğitimlerini yarıda bırakma oranlarının, Alman öğrencilere göre çok fazla olduğu belirtilmiştir.
DESTEK YETERSİZLİĞİ
Okullarda Türk çocuklarına desteğin yetersizliği, başarısızlıkta önemli bir faktördür. Oysa göçmen toplumlarda "çok dillilik", toplumun vazgeçilmez unsurlardan biri olarak görülür. Okullar, sadece hem bilgi aktarımı hem de kişilik geliştirmeye ve mesleğe hazırlık yerleri olarak görülmemeli, toplumda çeşitliliği destekleyici ve ayrımcılığa karşı durma gibi konulara da derslerinde yer vermelidir. İki dilde eğitim için gerekli ortamlar hazırlanmalı, erken yaşta eğitimde çok dillilik desteklenmelidir. Üzülerek ifade edeyim ki göçmen topluluklarında çok dillilik avantaj olduğu hâlde, özellikle Alman toplumu ve yöneticileri bunu sanki dezavantajmış gibi görüyor.
Alman yetkililer, göçmen kökenli öğretmenlerin işe alınmasında kolaylık sağlamayıp emekli olan öğretmenlerin yerine yenisini atamıyor. Siz velilere düşen görev, Türkçe dersinin önemini kavrayarak çocuklarımızın derslere katılmasını sağlamanızdır.
Sonuç olarak bu husus, yavrularımızın geleceğidir, kendi benliklerini korumak adına da önemlidir.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat