ALMANYA BİLDİĞİNİZ GİBİ

Prof.Dr Faruk ŞEN/YAZAR

8 Ekim 2022 22:01
A
a

Almanya’ya koronavirüs nedeniyle bir yıla yakın süredir gitmemiştim. Geçmişte Almanya'da çalıştığım dönemde, yılda 12 kere Türkiye'ye gelirdim. Türkiye'ye dönüş yaptıktan sonra da her yıl en az sekiz defa Almanya'ya gidiyordum. Covid-19 korkusuyla ikinci torunum Hilmi’yi görmek için ancak geçen hafta Almanya’ya gidebildim. 
Essen kentinde değişen hiçbir şey yok. Fiyatlarda çok hafif bir artış var ama Türkiye ile kıyaslandığında Almanya ucuz kalmış. Almanya’ya her gidişimde yaptığım gibi ilk önce Kanal Avrupa televizyonunda Zeki Şahin'in Avrupa Masası programına, ATİAD 2. Başkanı Müfit Tarhan ve Memleket Partisi Almanya Başkanı İdris Er’le birlikte katıldım. Türkiye’de Almancılara olan tepkiyi tartıştık. Tabii ki Türkiye’deki gelişmeler de konuştuğumuz konular arasındaydı. Almanya'daki Türklerin genel olarak Türkiye'deki gelişmelere tepkili olduğunu da gördük. Ayrıca Feniks televizyonunda programa katıldım. 26 Eylül Pazartesi akşamı Berlin’de yeni kurulan Türk-Alman Gazeteciler Birliği’nin başkanı Ali Yıldırım’ın davetlisi olarak bir konferansta konuşmacı olarak yer aldım. Bu konferans vesilesiyle eski dostlarımızı tekrar görme fırsatı yakaladım.
Genel olarak Alman hükümeti pek başarılı değil. Almanya Başbakanı Olaf Scholz bu işi tam anlamıyla kotaramıyor. Koalisyon Ortağı Yeşiller Partisi ise tam anlamıyla bir savaş uzmanı konumunda. Ukrayna’ya tam destek verirken Rusya'nın AB ülkelerine petrol ve doğalgaz satmamasını kınıyor fakat diğer yandan da Rusya’ya diğer AB ülkeleri ile birlikte her türlü yaptırımı uyguluyor.
Almanya'da en çok tartışılan konuların başında enflasyon geliyor. Almanya’da enflasyonun yüzde 7,9 kadar yükselmesi ve son olarak yüzde 10’u bulması, Alman halkının 2. Dünya Savaşı sürecinde yaşadığı enflasyon korkusunun bir benzerini yaşamasına neden oluyor. Almanlar, Türkiye’deki yüzde 180 enflasyonu görmediğinden kendisini batmış zannediyor. Almanya’da bu gelişimde dikkatimi çeken ilginç bir durum da gerek Kuzey Ren Vestfalya'da gerekse Berlin’de sokak lambalarından çok azının yakılmış olması. Bunlar, Almanya için pek tabii ki iyi gelişmeler değil ama o kadar ürkecek bir durum da yok. 

ANGELA MERKEL ÖZLEMİ

Şimdilerde Almanya’da, herkeste bir Angela Merkel özlemi var. Angela Merkel, 20 yıllık başbakanlık sürecinde gerek Putin’le gerek ABD başkanlarıyla aynı göz hizasında konuşmuş, ülkeler arası ilişkilerde bu ülkelere fazla taviz vermemişti. Şimdiki dışişleri bakanı ve başbakan bu ilişkileri pek başarılı yürütemiyor, taviz üzerine taviz veriyor ve ABD'nin politikalarını tamamıyla uygulamaya sokuyor. İlk olarak Almanya’nın savunma bütçesini 100 milyar euro artırması, yeni silahlar ısmarlaması bunun bir göstergesi. Anlaşılan Almanya’nın korkusunu yenmesi biraz zaman alacak.
Almanya’da iktidarı yüzde 1,5 oranında Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden (SPD) az oy aldığı için kaybeden Armin Laschet politikadan tamamen çekilmek üzere. Normal bir parlamenter olarak Alman Parlamentosu’na gidip gelse de Hıristiyan Demokratlarda herhangi bir görev almamış durumda. Görünen o ki yakın zamanda Hıristiyan Demokratların koalisyon ortağı olacağı başbakanlık sürecinde bir bakanlık bekliyor. Almanya'da Almanya Hristiyan Demokrat Birliği’nde, (CDU) Armin Laschet’in özel kalem müdürü olan Serap Güler politik kariyerine hız kesmeden devam ediyor.
Alman Parlamentosu’nda ilk defa bu kadar çok Türk kökenli parlamenter ve Türk kökenli kadın parlamenter bulunuyor fakat bu parlamenterlerin bazıları Almanların özel olarak seçilmesini istediği Türk kökenli siyasetçiler. Parti tabanında çok fazla oy almadan Alman parlamentosunda yer alan bu parlamenterler pek faal değil.
Almanya’ya genel olarak baktığınız zaman sıkı bir cumhurbaşkanına sahip. Frank-Walter Steinmeier, cumhurbaşkanı olarak sahip olduğu saygınlığını devam ettiriyor. Doğru ve yerinde hamlelerle dış politikaya da yön veriyor. Fenix televizyonunun sorduğu sorularla Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Türkiye yaklaşımı dile geldi. Kendisi Türkiye’ye objektif ve iyi bir yaklaşım gösteriyor ama aynı yaklaşımı Başbakan Olaf Scholz ve dışişleri bakanı için söylememiz güç.

TÜRKİYE GÜNDEMDEN DÜŞMÜŞ

Almanya ziyaretimde edindiğim önemli izlenimlerden biri de Türkiye’nin AB üyeliğinin, Almanya’da gündemden düştüğü. 2010 yılına kadar Almanya’da yaşadığım dönemde, Türkiye'ye dair konuları, Türkiye'deki politik gelişmeleri, Türkiye'nin AB üyeliğini, Almanya’da katıldığım televizyon programlarında, açık oturumlarda sık sık konuşurduk. Bu ziyaretimde ise artık Türkiye’nin Almanya’da pek politik gündemde yer almadığını gördüm. Almanya’da ‘Presse Kulüp’ dediğimiz basın kulübünün pazar günleri gerçekleştirilen toplantılarında uzun süredir Türkiye’nin adı anılmıyor, gündeme gelmiyor. Bu, Türkiye için bir kayıp, bu kaybın önlenmesi gerek.
Almanya’daki üçlü koalisyon hükümetinin yapmak istediği önemli konu, göçmen yasasındaki değişiklikler ve göçmenlere daha fazla hak verilmesine yönelik. Çifte vatandaşlığı önümüzdeki yıl kabul etme aşamasına gelen Almanya, ayrıca ülkeye gelecek yeni ve vasıflı göçmenlere vatandaşlık hakkı verilmesi için beş yıllık süre öngörüyor. Bu süreyi istedikleri takdirde üç yıla kadar düşürecek. Bu önemli gelişmenin yanı sıra, son zamanlarda yabancı düşmanlığının fazla ortaya çıkmadığı Almanya acaba çok kültürlü bir ulus olma yolunda mı? Sokaklarda dolaşırken Berlin başta olmak üzere tüm şehirlerde bu havayı hissediyorsunuz. Eskiden Alman çoğunluk, Türk azınlıktan bahsedilen Almanya’da artık Türkler fazla göze çarpmazken siyahi insanlardan tutun, Suriyeli insanlara kadar çok çeşitli insanlara rastlamak mümkün. Almanya basınında da göçmenler konusunda rahatsız edici haberlerin pek yer almadığı görülüyor.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat