ALMAN MÜZİK OKULLARINDA SAZ DERSLERİ

Remzi UYSAL/YAZAR

30 Ağustos 2021 21:32
A
a
Almanya’da siyaset ve değişik sosyokültürel alanlarda belli sayıda kişilerin bir araya gelip oluşturdukları gruplardaki katılımcılardan birisi oldum. Grubumuzda katılımcıların mesleki ve eğitim düzeylerine göre değil de toplantılarda belirttiği düşünce ve hâkim olduğu bilgi ve sunumuna değer veriliyor. Koronavirüs pandemisi öncesinde belli aralıklarla buluştuğumuz grubumuzdaki arkadaşlardan biri olan Marian Henze, iki hafta önce beni telefonla arayarak müdürü olduğu müzik okulunu ziyaret etmem için davet etti.
Arkadaşımın daveti ile kendisinin Bad Oldesloe kasabasında özel bir müzik okulunun yöneticisi olduğunu öğrenmiş oldum.
Hamburg ile Lübeck kentleri arasında bulunan, şirin ve yeşillikler arasında kaybolan Bad Oldesloe kasabasındaki özel müzik okulu, belediyenin görkemli bir binası olan Kültür ve Eğitim Merkezi’ndeydi (KuB). Kentin Halk Yüksek Okulu’nun (VHS) yayın organında oldukça geniş kapsamlı tanıtımının da yapıldığını görüp okudum.
UZMAN EĞİTİMCİLER
Müzik okulunda, 30’un üzerinde müzik öğretmeni değişik alanlarda, bebeklerden, okul öğrencilerine ve yetişkinlere kadar değişik müzik aletleri ile ders veriyor.
Marian Henze, genç ve ufku geniş bir eğitmen ve yönetici olarak okulunda değişik müzik aletleri ile verilen müzik derslerine saz/bağlama dersini de yerleştirmiş. Saz/bağlama dersi veren Türk öğretmen Sibel Demirezen, Almanya’ya bir yaşında gelmiş ve her nasılsa ilgi duyduğu saz ile 9 yaşında buluşmuş. Gördüğü müzik pedagojisi eğitimi ile de saz dersleri vermeye başlamış.
Sibel Demirezen, bize güzel sesi ve ritmi mükemmel sazı ile “Fikrimin İnce Gülü” şarkısını da söyledi ve büyük bir keyif ile dinledik.
“Beer-Yaacov -Weg 1, 23843 Bad Oldesloe” adresinde bulunan okulun müdürü olan arkadaşım Marian Henze ile kurulacak iletişim adresleri şöyle:
“m.henze@oldesloer-musikschule.de”, 
“04531 - 80 13 28”
SAZ DERSLERİNİ TAVSİYE ETMEK
Arkadaşımın okul programında saz/bağlama derslerine de yer vermiş olmasını, büyük bir hayranlıkla karşıladım ve bu çorbada az da olsa tuzum bulunsun diye okulun tanıtımına destek vermeye karar verdim.
Almanya’da Türk çocuklarımız, ilgi duydukları Batı müzik aletlerinin derslerini alırken onlarla birlikte Alman çocuklar da Türk halk müziğimizde yaygın olarak kullanılan saza neden ilgi duymasın?
Bad Oldesloe kasabasının uzak veya yakın çevresinde yaşayan Türk ailelerin arasından ilgi duyup çocuklarına saz dersi aldırmak isteyenlerin de olacağına eminim.
Yine eminim ki Türk çocukları, Alman arkadaşlarına dahi aldıkları saz derslerinden bahsedip tavsiyede bulunacaktır.
SAZ, ÇALANI KENDİSİNE AŞIK EDER
Orta Asya’dan göçlerle Batı’ya doğru yola çıkan kopuz, değişik müzik aletlerine dönüşerek Anadolu ve Rumeli topraklarında saz olarak şekillenmiştir. Saz, çalanı kendine aşık eden bir müzik aletidir. Bu nedenle Anadolu, Trakya ve Balkanlar’da saz üstatlarına “aşık” denir.
Batı dünyasının da artık yakından tanımaya başladığı sazın Avrupa’daki müzik okullarında da öğretilip derslerinin verilmesi oldukça sevindirici.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat