Yeşim Değer Üstünkaya

ALMA, YAPMA, SÖYLEME, SUS!

Yeşim Değer Üstünkaya/YAZAR

8 Nisan 2022 21:32
A
a
“Senin değilse alma!”
“Doğru değilse yapma!”
“Gerçek değilse söyleme!”
“Bilmiyorsan sus!”
Evet, işte bu satırlardaki kadar basittir yaşama ayak uydurmak. Aslında hayatı kendimize zehir edip onu olduğundan daha da zorlaştıran biziz. O da bize yaşamı öğretirken neler olacağını kestirememiş olabilir.
Ben şimdi “Onu bunu bırakıp yaşamı kolaylaştırmanın zamanı geldi.” diye düşünüyorum.
Gerçek değilse susmayı bilecek ama doğru ise de avazın çıktığı kadar bağırıp konuşacaksın! Gerçek olan her neyse dimdik duracak onu sonuna kadar savunmayı bileceksin!
Eğer senin değil ise elini sürmeyecek, gücünün yettiğinden fazlasını ortaya koyup sürene de mâni olacaksın! Hak sahibinden hakkı alınıyorsa alana da bu duruma sessiz kalana da anlaşılır şekilde tavrını koyacak, esas olan hak sahibinin yanında dik bir şekilde duracak, onu savunacaksın!
Doğru gelmiyorsa yapmayacak, yanlış yapana da engel olacaksın! Kendin de dâhil olmak üzere her kim yanlışa sürükleniyorsa ona doğruluğu, yanlışın karşısında dimdik durmayı öğreteceksin ki yanlışa yanlış, doğruya doğru, desin ve yanlışın karşısında durabilsin!
Bilmiyorsan asla yorum yapmayacak, yanlış fikirlere kapılmayacak, susacaksın! Bilip bilmeden konuşmanın ağırlığı altında ezilmektense bilmiyor olmanın tüy kadar mükemmel hafifliğiyle keyiflenecek, kendini bulacaksın fakat bu hafifliğin ardına sığınmaktan vazgeçip ilk fırsatta her şeyin en doğrusunu doğru biçimde öğrenecek ve öğrendiklerini başkalarına da öğretmeyi görev bileceksin! Söylediklerin değil, yaptıkların şekillenecek, tavrın, duruşun ve hareketlerin ile ne yaparsan o, hayat bulacak.
SONRASI ÇORAP SÖKÜĞÜ
Belki başlarda zorlanacak işine geleni yani en kolayını seçecek ve onu uygulayacaksın! Seçim hakkı senin elbet! Dokunuşunla yaratmak istediğin şey her ne ise önce ona karar vermeli, sonra da müziğin sesini öyle bir açmalısın ki tuttuğun ritmin eşliğinde vals başlasın! Sonrası mı? Sonrası çorap söküğü.
 

 
1000
icon
Mehmet Z. KILIÇ 9 Nisan 2022 09:44

Yazdıklarınız bir yaşam biçimi Asılında yüz yıllarca önce bunu bir felsefe olarak görüp hayata geçiren toplumlar var, her ne kadar kapitalist sistem zorlasada bugün yaşatılmaya çalışıyor. Eline, Beline, Diline sahip olmak Eline sahip ol: Senin olmayana el uzatma Beline sahip ol: Başkasının namusuna dokunma Diline sahip ol: Yalan söyleme, iftira atma Bu felsefeyi geliştiren ve uygulayan Hz. Ali Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır Haksızlık karşısında susarsan yalınız hakını değil şerefinide kayıp edersin Hz. Ali Ozanların deyişlerinde anlatıldığı gibi güzel yaşamın kaynağı

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat