ALAMANYA

Cezmi Ancil/Yazar

10 Ekim 2021 21:07
A
a
Toprağa bağımlı, ürünleri için en yakın kasabaya ya da bağlı olduğu şehre senede bir gün gidip gelen Birinci Kuşak Alamancı yakınlarımızın birçoğu, arkalarında bıraktığı ailesine yine geri dönmedi. Mark keyfinin Alamancı cazibesiyle başları döndü. Kenarda biriktirdiği sermayenin sarhoşluğunda kimlik atlama sorununu bile fark etmedi. Arkasında parçalanmış yuva bıraktığında ikinci kuşak onların peşinden çoktan umut yolculuğuna gavur parasının cazibesine kapılmıştı bile.
.
Sovyetler Birliği’nin yaratmış olduğu sosyalist alternatif yaşam, kapitalist ülkelerde bir rekabet yarattığı için kapitalizmin nimetlerinin güzelliğini sergilemek adına halkına verdikleri sosyal haklardan Alamancılar da faydalandı tabii ki.
 
Amerika ve Avrupa halkı ve işçi sınıfı, Avrupa’da kilisenin feodal derebeyleriyle birlikte ağır yönetimine karşı kendi burjuvazisi ile birlikte özgürlük ve demokrasi mücadelesinde binlerce hatta on binlerce insanını kaybetti. Halk ve işçi sınıfı, yeni bir dünya inşa etme uğruna kendi halkının canı, kanı pahasına kazandığı kazanımını kendinden sonraki kuşaklara miras bırakırken aç gözlü burjuvazisinin, sermaye birikimi yüzünden dünyayı kana bulayacağını hesaplayamazdı tabii ki.
 
Bu ülkelerde burjuvazi, dünyayı iki defa kana buladığında, alternatifi sosyalist ülkeler de artınca halkına sus payı olarak sosyal hakları kendi lütfuymuş gibi vermeye devam etti. Ta ki sosyalist sistemin çöküşüne kadar. Sosyalistler de yıkılmalarına neden olan eksik ve hatalarını görmezden gelmiş, şaşaa ve heybetleri içinde sarhoşluğa kapılmış olmalıydı.
 
Avrupa’da sosyalist iktidarlar bir bir yıkıldıkça Avrupa burjuvazisi de kendi halkına verdiği sosyal hakları bir bir geri almaya başladı.
 
Burjuvazinin karşısında artık güçlü bir alternatif yoktu. Sosyalist partiler de isim ve bayraklarını terk edip düzenin içinde tutunmaya, artakalan pastadan pay almaya ye da halka vereceklerinin propagandasıyla ayakta durmaya çalıştı, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) haricinde. Onlar yanlışı, doğrusuyla ne bayraklarından ne isimlerinden vazgeçti. Marjinal kalmak başka, dik durmak başkaydı. Tıpkı bugün birçok ülkedeki sol, sosyalist partinin hatta Türkiye’deki sol partilerin marjinalliğinin bile gerisinde kalması hatta kendi ailesinin sayısından bile az sayıda oy alabilmesi gibi.
 
Alman Die Link (Sol Parti) son seçimlerde büyük oy kaybıyla o partileri yalnız bırakmamış oldu, desek abartmış olmayız. Çevreci, şirin Amerikancı Yeşillerin (SPD) başbakan adayı sayesinde koronavirüs salgınında dağıttığı milyar euroluk yardımıyla yediği çalımı bugün daha hükümet kurulmadan her şeye zam yaparak geri almaya çalışması da burjuvazinin bir alışkanlığıdır. Bunu bir kez daha görsek de sol partilerin vizyon eksikliği, onların rahat hareket etmelerini sağlıyor olabilir.
 
Alman halkının sosyal yaşamının refahını yükseltme imajı yaratabilmekten çok popülist hatta Kürtçü imajı yaratması, Kürt adayların silahlı resimleriyle seçimi süslemesi, Almanlar için bu partilerin hiç de umursamadığı bir tercih olduğunu da abartmadan görmüş olduk.
 
1990’lardan sonra gelen mark artığı kuşak, euronun vurgun yemiş hâliyle eski kuşakların hikâyesini romana çevirmeye çalıştı. Kendi marjinalliğimiz ile sol ve sosyalist partilerle birlikte eski şarkıların cazibesini yitirmişliğinden etkilenmeyecek kadar çoktan yolun sonuna geldiğimizi fark ettik. “Çok geç be kardeşim.” diyen bir dostu görme arzusuna ya da yeni bir vizyon yaratamama sancısının günahını yeni kuşaklara yüklediğimizi görememeye hatta eski alışkanlıklara kurban etmeye çoktan alışmaya başlamıştık bile.
 
Her şeye rağmen dünyada sol, sosyal demokrat bir alternatif kendisini dayatıyor gibi.
 
Eski kuşaklar ya yürüyüşün sonuna takılmak durumunda kalacak ya da torunlarıyla son kırıntı euro ya da doların küçük bir ev, bağ ve bahçe dünyasına hapsolup, unutulup kaybolacak.
 
Belki cenazelerinin sonuna yetişen birkaç dostları kalmış olur.
 
Belki “İyi adamdı ama gömün!” denilecek ya da bitmek zorunda olan vizyonsuzlukla beraber koca bir kuşağın ardından bir ilahi bile okunmayacak.
 

 
1000
icon
Funda 13 Ekim 2021 10:19

Ne kadar doğru bir anlatım, bayıldım. Kalemine yüreğine sağlık. 👏👏

0 0 Cevap Yaz
Hayrettin Aslan 11 Ekim 2021 10:56

Ellerine,yüreğine,kalemine sağlık.

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat