6 Haziran 2020 22:47
-A +A
Yasemin Murat Arslan

Aile ve çocukların tatil ihtiyacı.

Yasemin Murat Arslan ( Yazar ) gazetehamburg.com

Koronaya rağmen, her yıl olduğu gibi bu senede tatil planları yapanlar mutlaka olacaktır.  Bu sene gidebilecek miyiz, gidemeyecek miyiz  le birlikte, her yıl olduğu gibi Uçakla mı,  Arabayla mı gibi düşünülmeye de çoktan başlanmıştır sanırım. Özellikle kalabalık, üç beş çocuklu büyük aileler için uçakla seyahat neredeyse imkansız olabiliyor. 
Almanya eğitime önem veren bir ülke olarak biliniyor. Özellikle 2001 in PISA sonuçlarından memnun olmayan Almanya, öğretmen yetiştirmeden tutunda, öğretmenlerin çalışma saatlerini yükseltip,  okulları tam gün okulu yaparak, öğrencilere ek destekler vererek, her çocuğun, özellikle göçmen çocuklarının Almancayı daha iyi öğrenebilmelerini sağlamak adına okul öncesi yuva ve hazırlık sınıflarına gidebilmeleri için bir dolu yenilikler getirdi. Eğitim de daha iyi bir sonuç almaya gayret etti ve ediyor. Amma ve lakin, çocukların başarılı olabilmeleri için sadece her gün daha uzun süre okulda kalmaları yeterli mi? Ek ders almaları, ev ödevine destek sorunun çözülmesi için kafi mi? 
Bir bilgisayar, cep telefonu gibi herhangi bir elektronik aleti örnek alacak olursak, belli bir kapasitesi (MB, GB) vardır. Her elektronik alettede bu kapasite farklıdır.  Bu kapasite dolduğu zaman eğer hala bazı kayıtlar yapmak istiyorsak, eski kayıtlara göz atar, gereksiz gördüklerimizi sileriz. Bunu yapmadan yeni kayıtlar imkansızdır bunu hepimiz biliriz. Yada bazen bilgisayarlarımıza gelişi güzel kayıt ettiğimiz her şeyi bir gözden geçirir farklı farklı konulara, ayrı ayrı dosyalar açıp oralara yerleştiririz ki lazım olduğunda, aradığımız zaman bulabilelim. 
Biz insanlar için de durum farklı değil. Bizler de her birimizin beynimize kayıt yapabilme kapasitelerimiz farklıdır. Bunda kaç yaşında olduğumuz önemli  olduğu gibi, ne kadar bilgiye, ne kadar sürede ulaştığımız ve ne denli gerekli ve gereksiz bilgileri kendi süzgecimizden geçirdiğimiz yada geçirmediğimiz büyük rol oynuyor. Buda demek oluyorki, çok kısa sürede, aralıksız her gördüğümüzü, her duyduğumuzu beynimiz hiç ara vermeden kayıt yapamıyor. Bu durum da yeni bilgileri kayıt yapabilecek kapasitemizi koruyabilmemiz için eski ve gereksiz, fazlalık yapan bilgileri kayıtlarımızdan silmemiz gerekiyor.
Peki biz insanlar nasıl sileriz beynimizde birikmiş fazlalıkları? Yada bazen bilgisayar da yaptığımız gibi silmemiz gerekmese de, nasıl bir dosya açıp o dosyanın içerisine gerektiği zaman tekrar kullanacağımız bir şekilde toplarız? 
Bir insan ne yaparsa yapsın, belli bir süre sonra yorulur,  ve yorulduğu zaman da doğal olarak dikkati (konsantrasyonu ) dağılır. Öyle olunca ise artık ne okursak okuyalım, ne dinlersek dinleyelim anlamakta, öğrenmekte, algılamakta, görmekte ve duymakta bile yavaşlarız ve bazen de durur her şey tıpkı elektronik aletlerin yavaşladığı yada donduğu gibi. Bu durumda kendimizi daha fazla zorlamanın hiç bir faydası yoktur. O işi, o ortamı terk etmemiz gerekir. Yani yaptığımız işe ara vermemiz zorunlu hale gelmiştir. 
Bu sadece gün içerisinde işe, yada derse ara vermekle, teneffüs yaparak ( mola vererek) değil, gün sonunda akşam dinlenmek,  gece güzel ve rahat bir şekilde uyumak, hafta sonunda dinlenmek, farklı bazı aktiviteler yapmak ve tabiiki bir de senede bir kaç defa, yada en azından yaz tatilinde yıl ( okul, eğitim ) sonunda  bir tatil yapmak hepimize iyi gelir. Devamlı yaptığımız işin dışında bizi eğlendirecek aktiviteler bize kaybettiğimiz enerjiyi geri kazanmamızı sağlar. Dediğim gibi,  gün içinde yarım saat, yada bir kaç saat, haftanın iki günü, yıla bir-iki ay biz insanların daha verimli olabilmemiz açısından çok önemli. Çocuklarımızın da okulda daha başarılı olabilmeleri için yaz tatilinde kendilerini iyi hissedecekleri ortamlarda, eğlenceli güzel şeyleri sevdikleri arkadaşları ve aileleriyle yapmaları, güzel bir şekilde geçirmeleri onların en doğal haklarıdır. 
Peki bu herkes tarafından bilinen bir şey olduğu halde ve eğitime çok önem veren Almanya’da okullar tatil olunca neden uçak, tren gibi araçlarla seyahat başka aylara, günlere nazaran daha pahalı oluyor? 
Pahalı dediysek, öyle üç beş kuruş değil, üç, dört misline çıkarılıyor. Her konuda aile olmayı önemsiyor, ailelerin çocuk sahibi olmalarını istiyor olan Almanya’da çocukları ve çocuklu aileleri, yada o çocukları yetiştiren eğitim görevlilerini adeta cezalandırmak istercesine neden tatil yapıp, dinlenip, bir sonraki eğitim yılına daha enerjik, daha güçlü bir şekilde başlamalarına destek vermek istemiyor gibi bir tutum sergiliyor? Meclislerde ülkenin başarısı ve çıkarları, gelişimi gibi bir çok konuda alınan kararlarda ulaşım, maliye ve ekonomi bakanlarının eğitim, aile ve sağlık bakanlığından daha mı çok söz hakları var? Yada sağlık ve aile bakanları görevlerini tam ve doğru yapmıyorlar mı? Yoksa eğitim, aile ve sağlık bakanları sözde eğitim, insan sağlığı ve çocukların, gençlerin geleceğini önemli gibi gösterseler de ama aslında para, ekonomi , seyahat şirketlerinin ödedikleri vergi, ülkeye kazandırdıkları paralar, daha mı önemli onlar için?   Burada  sadece Almanya değil tabiki Türk uçak şirketleri de Türk hava yolları başta olmak üzere, aynı şekilde. Biz Avrupa’da yaşayan Türkler olarak en çok yaz tatilinde gittiğimiz yer Türkiye. Bize gelmeyin mi demek istiyorlar? Peki Türkiye buradaki yaşayan Türklerin, Türk çocukların ve gençlerin daha sağlıklı, daha başarılı olmalarını istemiyor mu? Buradaki vatandaşların, gençlerin Türk kültürüyle bağlarını koparmamaları için Türkiye’ye daha düzenli ve daha sık gitmeleri gerekmez mi? Üstelik burdan her yaz bizim aracılığımızla onca döviz girmiş oluyor Türkiye’ye. Bunuda mı görmüyorlar? Umarım bu konunun yetkilileri bir an önce hatalarını görüp telafi ederler. 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı