AH, BE ÇOCUK!

Korcan YİĞİT/YAZAR

16 Aralık 2021 22:27
A
a
Büyüdükçe anlatılanlar gibi olmadığını göreceksin hayatın, ah, be çocuk! Ne attığı her adımda yeri, göğü inleten devler ne iyilik peşinde koşan neşeli cüceler. Elinde sihirli değneği ile dolaşan periler de yok, tek gözlü canavar da. Hepsi masal, anlayacaksın.
Hiçbir zaman lambadan bir cin çıkmayacak hayallerini gerçekleştirmek için. "Dile benden ne dilersen!" diyenler hep bir karşılık bekleyecek senden. Her dileğinin ağır bir bedeli olacak hayatta, o en çok istediğin üç dileği de belki yaşamın boyunca göremeyeceksin.
Emeğinin karşılığını alamamak gerçeğiyle yüzleşeceksin. Torpil, adam kayırma her zaman karşına çıkacak, zorlanacaksın. Haklıyken haksız duruma düştüğün zamanlar olacak, konuşmanın fayda etmediğini görüp susacaksın. Yalakalıkla yağcılıkla insanların nerelere geldiğine şaşıracaksın. Hep bir yarış, hep bir mücadele içinde olacaksın. Neden diye sorma, düzen böyle, alışacaksın ah, be çocuk.
YILACAKSIN
Taraf olmaya zorlayacaklar seni, sürekli bir kalıba girmeye zorlayacaklar. O, oradan çekiştirecek, bu, buradan çekiştirecek bir türlü kendi hâline bırakmayacaklar seni, yılacaksın. Bir tarafa yönelsen, diğer taraftan dışlanacaksın, ortada kalsan bertaraf olacaksın.
Hep umutla bakacaksın geleceğe ki bu, sana mücadele azmi verecek. Hayallerin olacak, ideallerin olacak ama bir gün umutların sönecek, dünyanın adaletsizliğine başkaldıracaksın.
Hayatta yaptığın iyilikler sana hep kötülük olarak dönecek, isyankâr olacaksın. Zordur insanlarla uğraşmak, zordur menfaatsiz seveni, sana değer vereni bulmak. Yok mu düzgün insanlar? Var elbette, var. Bulunca göklere uçacaksın. O da senin şansına kalmış tabii ah, be çocuk!
Ne çok isterdim sana anlatılanların gerçek olmasını. Tertemiz bir dünya, tozpembe bir hayat vadetmeyi ne çok isterdim. İnsanlar çocukken iyi de neden büyüyünce değişiyor? Onu da çözebilmiş değilim. Yaşam kavgası sanırım. Hayatta kalma mücadelesi. Oysa hep mutlu biter masalların sonu. Hep güzel şeyler anlatılır çocuklara. Adalet er veya geç yerini bulur, kötüler kaybeder, iyiler hep kazanır, haklı haksızdan ayrılır, Keloğlan kıvrak zekâsı ile her türlü zorluğu alt eder ve padişahın kızını alır. Masal işte!
Zaman hızla akıp gidecek. Güzel bir yuva kuracaksın. Çocuğuna bu tatlı masalları anlatacaksın. Ona iyiliği, doğruluğu aşılayacaksın. Saf yüreğinde, ışıl ışıl gözlerinde kendini görecek, duygulanacaksın. Onun da büyüdüğünde gerçeklerle yüzleşeceğini bilerek için burkulacak, anlatsan da anlamaz ki. Yaşayarak görecek ve sen de diyeceksin ki ah, be çocuk!
Yalancı mıyım?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat