AFFET ÇOCUK

Cezmi Ancil/YAZAR

26 Ocak 2023 00:34
A
a
Sana aş veremedim diye ne olur kızma çocuk!
Kalu Bela’dan beri böyleyiz galiba kader mi ne demişler adına? Açlıkla imtihan edilir de yine pirimiz, mirimiz, deriz, alışmışlıktan mı açlıktan mı terbiyemiz kim bilir?
Aş veremedim diye kızma çocuk.
İdamlar kurulmuş karşı çıkan pirlere, mirlere, bilmem ama açlığa terbiyeye ıslah adına. Kula minnet edilmiş terbiyemiz kader mi nedir bilmem ne adına? Dede Sultan’dan çok daha önceleri anlayacağın. Açlıkla terbiye edilmişiz usul, nizam adına.
Bölüşüp parçalamışız da hakkına riayet etmeden kırmışız birbirimizi Yaradan’a sığınarak adına usul erkan diyerek. Affet bizi çocuk. Aç kalmış, aç ölmüşüz de adına helvalar yapıp dağıtmışız adına usul erkan diye de bir de azarlamışız açım, diyeni Nizâm-ı Cedîd diye. Çalsana, çırpsana dileneceğine, demişiz belki de huzur ve güvenimiz için terbiye, usul adına.
Analar kundaklarken açlığı bebelerin koynuna Yaradan’a havale belki de rızkına muhtaç ya da bir sitem günaha girerek usul erkan adına. Sana aş veremedi diye affet be çocuk değirmenler diş gıcırdatırcasına açlığa inat yoksulluğunla! Affet çocuk.
Belki de kolları arasında açlığa uyku hâli çaresiz. Süt kesiği anaların kuru sarkık memelerinde yatarken ayaz gecelerin kırağı düşmüş sabahlarında. Bahar demeye bile yüzümüz tutmaz olmuş açlığına çaresiz.
Kararı verilmiş yoksulun sen daha kundağa düşmeden henüz ana rahminde anlayacağın. Baban ya Garp cephesinde ya gurbet yollarında kim bilir. Belki maden karası derinliklerde, belki kaçak sınırlarda mayınlar arasında katır ardına. Belki duymadan doğum müjdesi öncesi ya bir kör kurşun ya da bir gaz kaçağı, derler adına kömür misali kara ölüm.
Yas tutmuşuz anlayacağın Kalu Bela’dan beri. Helvalar dağıtmışız cehenneme çevirdiğimiz dünya için öte tarafı. Bilmem kaç bin yıllık gelenek Anadolu’nun kadim dostlarından bu yana. Anlayacağın sen düşerken ana rahmine bir köy harman yerinde, çifte öküzlerin ardında anlayacağın ya da bir söğüt altında kim bilir. Kara tenli çocukların rızkına ortak gelirken dünyaya açlığa borçlu ne fayda? Ehli Sünnet böyle buyurmuş ne çare? Pirim, mirim demiş secdeye durmuşuz bir kere yani anlayacağın ağabeye de hürmet Nizâm-ı Cedîd adına…Bazen Ehli Sünnet bazen katli vacip komşumuzu boğazlarken belki de kadim Anadolu dostluğu ne çare.
Affet bizi çocuk sana aş veremedik diye.
Böyleyiz biz Kalu Bela’dan bu yana. Cennet dünyayı cehenneme çevirmede yoktur üstümüze daha başka bir yaratık. Öyle demiş pirimiz, mirimiz itaatte yoktur üstümüze. Açlığa ne çare.
Affet bizi çocuk.
Bu gök kubbe bize dar, yoksula yaşam ne çare.
Öyle alışmışız Kalu Bela’dan bu yana. Affet.
Sana miras açlığımız bizden kalan geriye. Umut ne çare.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat