Yasemin Murat Arslan

ADI ÖĞRETMEN

Yasemin Murat Arslan

3 Ocak 2022 20:18
A
a
Öğretmen yani öğreten kişi. Öğretmen, birçok konuyu öğrencilerinden daha iyi bilmesini, daha donanımlı, daha eğitimli olmasını, çocuklarımıza örnek teşkil etmesini beklediğimiz bir insan.
Çocukların emanet edildiği, güvenilir olduğuna inandığımız bir kişi. Eskilerin çocuklarını okula kayıt ederken “Eti senin, kemiği benim.” diyecek kadar değer verdiği bir insan.
 
Peki, gerçekten bu kadar güvenilir, bu kadar bilgisinden ve insanlığından emin olabildiğimiz öğretmenler var mı? Mesleğini hakkıyla yapan birçok öğretmenin olduğu gibi o kutsal mesleği sadece birilerine hükmetmek, kendi egosunu tatmin etmek için bu mesleği bilinçli ya da bilinçsiz seçmiş kişiler de var ya da başka bir şey yapamayacağına inandığı için öğretmen olmuş olanlar var.
 
Mesela adamın, bırakın başka çocuklara, kendi çocuklarına hayrı yoksa. Çocuklarının maddi, manevi hiçbir sorumluluğunu üstlenmeyen, bir de üstüne üstlük dört yaşındaki oğluyla oturup içki içen, neden böyle davrandığı sorulduğunda ise “Ne var bunda? Oğlumla iki kadeh atmış, baba ve oğul biraz dertleşmişiz yasak mı?” diye yanıt veren bir kişiden söz ediyorum.
 
Babanın dört yaşındaki oğluyla ne dertleşebileceğini ben bilmiyorum. Dört değil, on dört de olsa yirmi dört de olsa o senin çocuğun, terapistin değil. Sen bir baba olarak, üstelik de az çok mürekkep yalamış bir pedagog olarak içindeki çöpleri bir çocuğun başından aşağı aktaramazsın.
 
Almanya’da olsa o çocuklar, o babadan çoktan alınırdı ama Türkiye’de kimse kimsenin işine karışmıyordu çünkü aile içi gibi bakılıyordu, şimdilerde belki değişmiştir. 
Neden bu şekilde davrandığı sorulduğunda “Beni de dört yaşımda içki masasına oturttular, sekiz, on yaşımda elime silah verip ‘Erkek adam korkmaz, bas tetiğe.’ dediler, bastım ve kendimle gurur duydum o an.” diye yanıt veriyor.
 
KABUL EDİLMİŞ YANLIŞLAR, ÇOK FAZLA DEĞİŞİME UĞRAMIYOR
 
Kişinin böyle bir çevreden, böyle bir aileden geldiğini öğrenince anlıyor insan, bazı kafalarda, bazı olayların ne denli ters işlediğini. Bir insan, neyi görürse onu o şekilde benimseyip onu normal kabul ediyormuş meğer. Bu doğru ya da normal kabul edilmiş yanlışlar, sizin aldığınız eğitimle de çok fazla değişime uğramıyor. 
 
“Erkek adam silahtan korkmaz, sokakta kavgadan kaçmaz, evde ailesine göz açtırmaz. Bir de mesleği gereği birilerine hükmetme imkânına sahipse tekme tokat girişir her önüne gelene.” zihniyetine sahip kişiler, kimimizin gözünden sakındığı çocuğunun öğretmeni, gözümüzden sakındığımız kızımızın eşi, hiç kıyamadıklarımızın amiri, müdürü ya da daha olmazsa işine gücüne giderken malına, canına, ya da namusuna göz diken belki de birimizin en çok sevdiğinin, canından bir parça olarak gördüğünün katili olabiliyor.
 
Daha güzel bir dünyada, daha iyi insanlarla birlikte yaşamak dileğiyle! 
 
Bu arada yeni yıl hepimize huzur getirsin. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat