24 Haziran 2020 22:12
-A +A
Gülsen Roza Özden

Adalet abla ve palyanco

Gülsen Roza Özden ( Yazar ) gazetehamburg.com

Mahallemizde yıllar önce bir adalet ablamız vardı. Saygın,özü sözü bir,haklının yanında haksızın karşısındaydı. Kısıtlanan yaşama, sözlere ve düşüncelere gem vurmak isteyenlerin karşısında olurdu. Her zaman adaletli olanı,adaleti savunuyordu ismi gibi..
Mahallemiz çok büyüktü,her memleketten gelip yerleşen komşularımız vardı. 
Kürdü,lazı,çerkezi,arabî hatta dini ayrı olan komşularımız vardı. Bir gün sordum adalet abla ne de güzel yüreğin var senin dedim.
Adalet abla söyle dedi 'Haksizlik yapıp ayrım yapamam, bu kadın olsun erkek olsun,din,dil ve ırk ayrımı yapamam.. Yaparsam mahallemizdeki bu huzur ve düzen bozulur. Yan mahallelerdeki komşulara karşı gülünç duruma düşeriz" dedi.
Mahallemizde arada bir sorun olsada iyisiyle kötüsüyle adalet abla huzuru ve düzeni sağlıyordu.
 Yıl 2003 akşam vakti mahallemize yeni bir aile taşındı. Aile fertlerinin içerisinde biri palyanco idi. Bir-kac gün sonra mahalle büyükleri palyanco ve ailesine hoşgeldine gittiler. Aradan birkaç ay geçti, yeni komşumuz palyanco tüm mahalleye haber gönderdi. Büyük meydanda toplatılmasını mahalle sakinleriyle konuşma yapıp sohbet edeceğini söyledi. Mahalle sakinleri denilen gün toplandı,palyanco toplanan kalabalığa şöyle dedi ' Ey mahalle sakinleri! Bundan sonra bu mahallenin sorunlarıyla ben ilgileneceğim, sizler için ben buradayım. Fakir fukaranın yanındayım ' diyerek birçok vaatte bulundu. Kimisi beğendi konuşmasını alkışladı kimileri sustu kimileride palyanocya - sana güvenmiyoruz dediler. Çoğunluk palyaçonun fikirlerini kabul etmişti. 
Birkaç ay sonra mahallede değişiklikler yapmaya başladı. Palyaçonun yaptığı değişikliklerdeayrimcilik,riyakârlık,haksızlık,hırsızlık,sahtekarlık ve bir dizi yanlışlıklar vardı. Bazı mahalle sakinleri adalet ablaya gittiler. Adalet abla palyaçoyla mücadeleye başladı. Palyaçonun elinde birçok ip vardı. Kim karşı gelirse ipleri karşı gelenlerin ayağına doluyor kimse yerinden kıpırdayamıyordu. 
Bu haksızlığa karşı adalet abla palyaçoyla mücadele ediyordu. Adalet abla mücadele ettikçe, palyanco adalet ablayı çıkmaz sokaklar gibi yolunu kesiyor kapatıyordu. 
Yıl 2007, palyanco adalet ablanın sağ koluyla sol ayağını elindeki ıplerle bağladı. Adalet abla perişandı. Bazı mahalle sakinleri adalet ablayı kurtarıp özgürlüğüne kavuşturmak için yıllarca mücadele ettiler, çok zordu adalet ablanın işi. Mahallemize bir karabasan çökmüştü. 
Yıl 2020, mahallemizde huzur düzen birlik beraberlik özgürlük kalmamıştı. Birşey yapamıyor, her yerden yolumuz kapanıyordu.  Mahalle sakinlerimizin gencimizin yaşlılarımızın cocuklarmizin gelecek nesile güzel bir gelecek bırakamayacaktık.  Çünkü tek tek herşeyi kaybediyordu. Adalet abla eli kolu bağlı yerlerde sokaklarda sürünüyor,hiçbirşey yapamıyordu.
Tüm kozlar ipler palyaçonun elindeydi. Gördüğüm kadarıyla adalet abla can çekişiyordu. Palyaço adalet ablayı öldürüp toprağa gömecek ruhuna  El Fatiha diyecekti, adalet abla inşallah ölmez. Ölürse de akillarda yazılarda ismi adalet olarak kalacaktı, adalet olarak kalacaktı.

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı