ACILAR UMUT BEKLER

CEZZMİ ANCİL/YAZAR

28 Kasım 2021 20:02
A
a
Muhtemeldir ki kahvemizi yudumlarken koltuğumuzun bir köşesine kurulmuşuzdur. Belki de elimizde televizyonun kumandasını ya da cep telefonumuzu göbek hizasında havada tutuyoruz ağzımız açık ya da sandalyemizde bir ayağımızı kıvırmış, tünemişizdir kendi sıcacık yuvamızın rahatlığında. Belki de perdelerimizin renk uyumsuzluğu canımızı sıkmıştır da hararetli tartışıyoruzdur. Belki de koltuk takımlarımızın ya da mutfak takımlarını değiştirememiş olmamızın kahrından beter olmuşçasına saç baş dağınık somurtuyoruzdur kim bilir.
Evin varsa derdin var. Çocukların telefon ve kompüter sistemleri bir başka dert. Ah ki ah! Vah ki vah!
Dışarıda belki de kar yağıyordur biz sıcacık otururken. Belki de oynaşırken “Aman yapma, çocuklar görecek!” cilveleri.
Dışarıda ağaçlar kurudu bilmem fark ettik mi? Dondular soğuktan. Doğası gereği tabii. Yeniden yeşerecek baharla birlikte. Sokak hayvanlarının kaçı baharı görür? Onu bilmiyorum.
Evlerde beslenen şımarıklar haricinde yani.
Dışarıda kar yağıyor belki de. İnsanlar iki büklüm paltolarının ve kalın kazaklarının altında koşturmaca gidiyor işlerine ya da evlerine. Belki de alışverişe. Çağa çoluk mevsimlik elbise ister…Ah ki ah! Vah ki vah!
İçeride bile üşüyenler var belki de haberimiz yok. Nereden olsun televizyon başından, Handylerden ayrılabilirsek bir an. Birazcık da duygumuz kalmışsa sevmekten yana.
Belki de hasta bir tutuklu. Kim olursa olsun. Akraba, konu komşu olması da önemli değil. Bir insan yani. Bir hasta. Çaresiz. Başındakilerinin insafına bırakılmış. Terk edilmiş belki de unutulmuş yani.
Kaç hasta var mapuslarda? Özgürlük mözgürlük boş ver! O, başka. Hastayım ben diyen uzak insanlar. Belki de komşumuz. Ah ki ah! Vah ki vah!
Dışarıda kar yağıyor. Belki de yağmur. Dışarıda soğuk. Üşüyen canlılar. Sınır kapılarında. Mülteci yani. Bizim çıkardığımız savaşlar yüzünden yani. Evini, yurdunu terk etmek zorunda kalan hatta siyasetimize alet ettiğimiz. Çoluk çocuk perişan. Kar yağıyor üzerlerine. Üşüyorlar. Belki de aç. Belki de hasta.
İçerideki hasta gibi dışarıdaki hasta da üşüyor. Özgürlük mü? Ah ki ah! Vah ki vah! Geç onu!
Dışarıda kar yağıyor. İnsan üşüyor, baharı görmesi muhtemel. Belki de soğuktan donacak sınır boylarında ya da bir mapus damında hasta. Ana babasının yüreği üşür hava sıcak bile olsa. Kaçımızın a Haber’i var dışarısı soğuk. Bahar gelecek mi belirsiz? Çayımı tazelerken cama vuran kar tanelerinde göremedim üşüyen canları. Çoluk çocuk ya da içeride bir yerlerde hasta.
Çay da çok demli olmuş. Acı gibi.
Ah ki ah! Vah ki vah!
Ülkeme kar yağıyor.
Bahara umutlar.
Acı umut biriktirir.
Ah ki ah! Vah ki vah!
 

 
1000
icon
tayfun 29 Kasım 2021 04:04

111111

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat