ACI VATAN

Sibel BOZKURT/YAZAR

17 Aralık 2021 23:31
A
a
Çocukluğumda, büyüklerimden “Acı Vatan Almanya” sözünü duyduğumda onların bu ülkeyi niye böyle adlandırdığına bir anlam veremezdim. Ta lise eğitimimi Türkiye'de tamamlayıp Almanya'da üniversite eğitimimi bitirene kadar. Sonra uzun yıllar Almanya'da çalışmak bir kaderin cilvesi olmalıydı. Almanya'nın biz Türkler için büyük kazançlar sağlamasının yanı sıra, götürdükleri de çok fazlaydı. “Neydi bu kazançlar?” derseniz bunları; daha iyi ekonomik koşullara sahip olmak, ülkenin dilini öğrenmek, çocuklarımıza belki de daha iyi eğitim imkânları sunmak şeklinde özetleyebiliriz. Bu amaçlara ulaşmak hiç de kolay olmadı. Yanı sıra yaşadığımız pek çok sorun bizlere sunulan acı bir reçete gibiydi. Örneğin çocuklarımızın iki kültür arasında bocalayıp sorunlar yaşaması hem kendi ana dilini ve hem de yaşadığı ülkenin dilini iyi konuşamaması, iyi bir meslek edinme veya yaşadığı topluma uyum sağlama konusunda güçlükler yaşaması.
Bunun sonunda da öz güveni yetersiz çocuklar yetiştirmek kaçınılmazdı. Bizlere gelince akrabalarımızdan, sevdiklerimizden, ülkemizden ayrılmanın hüznünü yaşayarak bu ülkede var olmaya gayret gösterdik. Hüznü ise zaman zaman dinlediğimiz Türk şarkılarıyla ya da televizyondaki Türk programlarıyla gidermeye çalıştık.
İÇİMİZDE HEP BİR HASRET
İçimizde hep bir hasret vardı. Özlem hiç bitmez, bizi hep doğup büyüdüğümüz ve yaşadığımız yerlere götürürdü. Ruhumuzda oluşan hayali yaşamak bile insana huzur ve umut verir. Bir gün temelli Türkiye'ye döneceğimiz ve yaşayacağımız günleri beklerdik ama bu hayallerle yıllar geçer ve bizlere, yine yabancı bir ülkede olmanın üzüntüsünü yaşamak kalırdı.
Bu duyguyu yetişkinler daha ağırlıklı hisseder, çocuklar ve gençlerden de iki kültürde tam anlamıyla yaşayamayarak umutsuzluğa kapılanlar olmuştur.
İşte bu acı vatan bize çok şey sundu ama bizden de çok şey aldı.

 
1000
icon
Kadir 19 Aralık 2021 11:24

İşte, daha iyi bir düzen ve yaşam koşullarını düşünerek gittiğiniz diyarlar size maddi kaynadığın dışında ülke nedir ?Vatan nedir ? Örf gelenek ve goreneklerimizi nasıl koruruzun sorularını zihninizde canlı tutmuştur.Oysa fani olan bu dünyada bu kadar hangeme ve koşturmacaya değdimi? Gideceğimiz ahırı aleme ne gibi hazırlıklar götürüyoruz birde onun hesabını yapsaydınız.Selam ve dua ile kolaylıklar diliyorum.

0 0 Cevap Yaz
Adil 18 Aralık 2021 15:22

Her getirinin mutlaka götürüsü de vardır. Bunuda çok iyi özetlemişsiniz. İnşallah tez zamanda hasret biter dönersiniz. Allah yardımcınız olsun.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat