AÇ, TOKUN HÂLİNDEN ANLAR MI?

Korcan YİĞİT/YAZAR

21 Aralık 2021 21:29
A
a
Ne zordur bilseniz en pahalı, çok pahalı, son trend, ünlü modacıların elinden çıkma özel dikim marka kıyafetlerle dost toplantılarına katılıp ne kadar varlıklı ve üstün zevk sahibi biri olduğunuzun fark edilmemesi ve takdir edilmemesi! Sahte bir gülümseme ile kasıla kasıla, salına salına ortalıkta dolaşamamak ve hayır işlerine harcadığın (tabii sonra vergiden düştüğün) paraları, okuttuğun çocukları ve sponsorlardan alıp dağıttığın ayakkabıları, kıyafetleri vs. anlatamamak hele o kadar özenip gittiğin davette olmadık biri ile pişti olmak (Dar bir çevrede, kendisi ile aynı marka, aynı model ve aynı renk kıyafet ve aksesuara sahip biri ile karşılaşmak. Cemiyet hayatı için bir utanç ve komik durum sebebi.). Aman, Allah korusun! Allah'ın da başka işi yok zaten, senin partide giyeceğin kıyafeti düşünüp, seni koruyup kollayacak. Kızılay dağıtmış gibi. Ay, ne korkunç! Düşüncesi bile ürpertiyor insanı. Nereye kaçsan, hangi vazonun arkasına saklansan da yan yana görünmesen.
O kadar yol gitmişsin, bir sürü marka mağaza gezmişsin Paris'te, bir o kadar da para saymışsın Hot Couture diye reva mı bu şimdi? Yazık, ne yazık! At, çöpe gitsin artık bilmem kaç bin euroluk kıyafet. Hayır, tanıdığın biri olsa "Yeni moda akımı bu, sözleştik de giyindik." der, milleti cahil yerine koymaya çalışır, geçiştirirsin hatta bu trajikomik durum ile cemiyet dergilerinde konu bile olursun. İnanmış gibi yapar, harikasın diye alkış tutar ama kimse bu masala kanmaz. Bütün bir sezon hatta yıllar yılı konuşulur bu fiyasko. "Hani filan tarihte, falancanın davetinde" diye başlar her zaman hikâye. Fiskos, fiskos, dilden dile. Aman, Allah'ım rezil ederler adamı bunlar Ya Rab'bi! Tövbe, bismillah, Sübhaneke dinimiz.
TOK KARDEŞİM BENİM
Hayır, utanmaz bunlar; göz göze gelirsin, yüzüne güler, arkanı dönersin, yine fısır fısır seni çekiştirir. Hâlâ iki yıl önce aldığı arabaya biniyor, kocası sekreteri ile fingirdeşiyor. Bakmazlar kendi hâllerine, boyası dökülmüş yalılarına, 25 metrelik ufacık tekneleri ile caka satar aşüfteler, edepsizler, bir açık görmeyedursun. Fırsat geçti ya ellerine, konuşur. Nedir bu çektiğin senin, ah, be yavrum? Ne büyük talihsizliktir bu, tok kardeşim benim!
Hep kızarsınız, "Tok, açın hâlinden anlamaz." dersiniz de aç, tokun hâlinden anlar mı?
Kiminle konuşsun, kiminle dertleşsin bu garibim? Arkadaşları, dostları bu konuyu o kadar hafife alıyorlar ki derdini hiç kimseye anlatamıyor, anlattığı hiç kimse konunun ehemmiyetini kavrayamıyor. Oysa ki ne müşkül durumda.
Doğal çevresi dışındaki kimselere azıcık mızırdanacak olsa "Yahu, hâline şükret!" tepkisi ile karşılanıveriyor. Üstüne üstlük, doyumsuz, şımarık ve arsız biri olarak niteleniyor. O bakışlardaki maruz kalınan hayretle karışık küçümsemeye hangi insanın yüreği dayanır? Vicdanı sızlar be adamın! Gerçi, ne bilsin onlar? Tabiatları farklı. Ayrı dünyanın insanları. Derdi başka, sorunları başka. O kadar yoksunlar ki en küçük şeyle mutlu olabiliyor.
Verilen üç kuruş asgari ücretle açlık sınırında yaşamaya çalışan ne bilsin senin derdini, stresini? Büyük başın, büyük derdi olur vesselam, küçük başın derdi yaşam.
NE ZAMAN DOYDU Kİ?
Elbette anlamaz seni. Ne zaman doydu ki? Bildiği tek tatil beldesi, köyü, giydiği en yenisi, bayramlık kıyafeti. Kolay mı çocuk okutmak, kira ödemek? Elektrik, doğal gaz, nohut, fasulye… Neyle döner bu bütçe? Sineğin yağını hesaplarcasına her ay başı yeni bir matematik teoremi çözer gibi. Okula gerek yok, senin bilmediğin yaşam koşulları en büyük ekonomist yaptı onları. Kitabını yazarlar, alimallah. Sen ki koca holding sahibisin, milyon dolarlarla oynarsın, şu asgari ücretle bu fakirin ekonomi becerisine şaşırıp kalırsın.
E, sen de haklısın tok kardeşim! "Kedi bir tarafını görmüş de ne büyük yaram var, demiş.”. misali, derdin büyük canım benim.
Çevren kavramaz, diğerleri anlamaz, insan bunalıma girer, Allah korusun.
Sen doymuşsun, fantezi peşinde koşuyorsun.
Tabii aç, tokun hâlinden anlamaz. Tok, açın hâlinden hiç anlamaz.
Yalancı mıyım?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat