8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Sibel BOZKURT/YAZAR

7 Mart 2022 21:11
A
a
Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan ve her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür, dolayısıyla bizim ülkemizde de kutlanmaktadır.
Türk kadınımızın toplumumuzdaki yerini düşünürsek bu yerin, güçlüklerle dolu olduğu görülür. Bu güçlüklerin çözülmesi karşısındaki engeller; kadınlarımızın, eğitim seviyesinin erkeklere oranla düşük olması ve genellikle erkek egemenliğin hâkim olduğu bir ülkede yaşıyor olmasıdır.
Hâlbuki Türk toplumunda kadının saygın bir yeri vardır. Tarihimizi incelersek Orta Asya'da kurulan ilk Türk devletlerinde kadın ve erkek eşit haklara sahiptir. Devlet yönetiminde, hakanların yanında hatun adı verilen eşleri de söz sahibiydi. Ayrıca 1934'te, Atatürk'ün, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermesi de unutulmamalıdır. Diğer Avrupa ülkelerinde örneğin Fransa, İtalya ve Belçika gibi ülkelerde yaşayan kadınların bu haklara sahip olması ise uzun yıllar sonrasına dayanır.
KALKINMANIN TEMELİNDE KADININ EĞİTİMİ VARDIR
Hâl böyle iken son zamanlarda ülkemizde kadınlara yönelik şiddetin artması da üzücüdür. Bu şiddetin artmasındaki etkenler olarak; ekonomik koşulların zorlanması, toplumsal ilişkilerde ailede ve toplumda kadınlara daha düşük değer verilmesi, çocukların sevgisiz ortamda büyümesi ve şiddet görmesi gösterilebilir.  
Bu durumda, bir toplumda en az erkekler kadar kadınlar da iyi eğitilmelidir. Kalkınmanın temelinde, kadının eğitiminin önemli olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca sanayileşme, modernleşme sürecinde kadının güç kazanması hem ailede hem de iş yerinde cinsiyet eşitliğini sağlar.
Avrupa'da ise kadınların iş gücüne katılma oranı bize göre daha fazladır. Onlar, kadınları eğitmeyen toplumların geri kalacağının bilincindedir. Biz de ülkemizin kalkınmasını istiyorsak mutlaka kadınlarımızı eğiterek üretime katkı sunmasını sağlamalıyız. Ayrıca Türk kadınına, politika, yerel yönetimler ve diplomasi alanlarındaki teslimiyetleri için daha fazla imkân sunulmalıdır.
Unutmayalım ki toplumda kadın annedir, şefkattir, ailenin temelidir. Türk kadını ve annesi sevginin kaynağıdır. Onlara değer vermek, saygı göstermek boynumuzun borcu olmalıdır. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.
Sevgiyle kalın.

 
1000
icon
Pertev Özer 8 Mart 2022 10:40

Yüreğine sağlık, bu vesile ile 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor., tüm kadınlara saygı ve şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varlar,

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat