Yeşim Değer Üstünkaya

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI, ATA’MIZIN BİZE ARMAĞANI

Yeşim Değer Üstünkaya/YAZAR

25 Ekim 2021 20:27
A
a
Cumhuriyet Bayramı, Ölümsüz Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük miras, Türk halkına birlik ve beraberliğin, sosyal dayanışmanın önemini vurgulayan en büyük bayramımızdır.
Nice şehitlerimizin kanlarıyla kurulan Cumhuriyet’imizin 98. yılını kutlama hazırlıkları pandemiye rağmen başladı bile. Bu da demek oluyor ki Ata’mızın, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözüyle Osmanlı Devleti’nin küllerinden yeşerttiği bu önemli günü, her koşulda minnettarlığımızı göstermekten kaçınmadan kutlamaya devam ediyor ve edeceğiz. Bir düşünün eğer 98 yıl önce Cumhuriyet ilan edilmeseydi bugün ne olurdu? İlk başta hâlâ padişah yönetiminin altında olurduk. Kendi seçimlerimizi yapma gibi bir lükse sahip olamaz, bizim yerimize kararları padişah verirdi. Fakirler, zengin ve güçlülerin altında ezilmeye mahkûm kalırken şu anda yaşadığımız yerler yerine başka ülkelerin köleleri olurduk. Ne düşüncemizi ifade edebilir ne bizi yönetecek kişiyi seçebilirdik. Ne kızlarımızı okula gönderebilir ne istediğimiz şekilde özgürce yaşayabilirdik. Şimdi belki de içinizde düne değil, bugüne bak, diyenler olacak ama dünü unutanın karşısına yarın, öbür gün biri çıkar, ona bugünü unutturur.

HAKLAR VE ÖZGÜRLÜK
Dünden sonra bugüne bir göz atacak olursak…Yüksek mevkideki koltuklarda oturanların, sağlıktan tutun da eğitime kadar tüm imkâna sahip olanların bütün bunları Cumhuriyet’imize borçlu olduğu gün gibi aşikâr. Sağlık hakkı, eğitim hakkı, kadınlara seçme ve seçilme hakkı, düşünce, toplantı ve gösteri özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü, özel hayatın gizliliği, dilekçe hakkı, konut dokunulmazlığı, basın özgürlüğü. Bunların hepsi daha da önemlisi hiçbir şekilde sınır koyulamayıp engel olunamayan yaşama hakkı Cumhuriyet’in bize sunduğu özgürlüklerdir. Cumhuriyet’imizin yürürlüğe girmesiyle belirlenen bu maddeleri bilmeyen yoktur, diye düşünüyorum.  O sebepledir ki 29 Ekim hafızalardan silinmemesi gereken çok önemli bir gündür.  Yaşayan ve sürekli gelişim gösteren Cumhuriyet’imizi daha özgür şekilde kutlayacağımız günlerin gelmesi dileğiyle.
Ömer Bedrettin Uşaklı’nın Akdeniz’e Doğru başlıklı şiirini sizinle paylaşmak istiyorum.
AKDENİZ’E DOĞRU
Eğilmez başımız, taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık cumhuriyeti.
Sakarya’dan su içen o çelik süngülerle,
Yuvaları dağılmış, yılmaz bir avuç erle,
“Hedef Akdeniz, asker!” diyen parmağa koştuk;
Zafer bahçelerinden gül koparmaya koştuk.
Yol gösterdi göklerden bize binlerce yıldız,
Kıpkızıl ufuklardan taştı al bayrağımız;
Koştuk aslanlar gibi kükreyip dağdan dağa,
Canavarlar dişinden vatanı kurtarmaya.
 Vahşetlere dikilmiş gözlerimiz dumanlı,
Hürriyete susamış yanık bağrımız kanlı;
Çılgınca atılarak şanlı Dumlupınar’a,
Süngümüzden şan verdik coşkun yıldırımlara.
Sakarya’dan su içen o çelik süngülerle,
Yuvaları dağılmış yılmaz bir avuç erle,
Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık cumhuriyeti.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat