11’DEN BÜYÜK, 13’TEN KÜÇÜK

Nilgün Batıyeli/YAZAR

12 Ekim 2021 23:09
A
a
İnsan türünün rakam, sayı ve simgelere olan inancı ile bağlılığı dikkate alındığında bazı rakam ve sayıların öne çıktığını biliyoruz. Gizemli sayıların başında gelen 12’yi birlikte biraz inceleyelim istedim. Gizemli olduğu kadar tarihte ve her inançta karşımıza çıkan 12 sayısı. Bilinenlere değinmeden bana göre en büyük özelliği, kalansız beş bölünene sahip olan tek çift haneli sayı olduğunu söyleyebilirim: 2, 3, 4, 6, 12.
Gelin, önce tarihin başından başlayarak bu sayının yazı ve çizimlerle ifade edilmeye başladığı dönemlere geri dönelim.  Elimizdeki en eski verilere dayanarak 12 sayısının nerelerde, hangi anlamlarda kullanıldığına bir göz atalım.
- Sümerler 12 gezegenin varlığına inanıyorlardı.
- İncil’e göre Kudüs’ün 12 kapısı vardır.
- Yunan mitolojisinde “On iki Olimposlu” olarak anılan 12 tanrı vardır.
- Yunan mitolojisinde ayrıca Herakles’in 12 görevi yerine getirmesi gerekir.
- Hz. İsa’nın 12 havarisi vardı.
- İsrailoğulları, Yakup’un 12 oğlunun soyundan gelenlere verilen addır.
- Kuran’a göre Hz. Musa asasını yere vurduğunda 12 pınar fışkırmıştır.
- Alevilik’te 12 imam inancı vardır.
- Tapınak şövalyeleri 12 kişiden oluşur.
- Türk uygarlıkları ve Çin’in kullandığı hayvanlı takvim 12 hayvanın isminden oluşur.
- Astrolojide 12 burç vardır.
- Bir yıl 12 aydan oluşur.
- Gece ve gündüz süreleri 12’şer saattir.
- Mükemmellik sembolü olan Güneş’i de temsil eden daire, 12’nin katı olan 360 derecedir.
-Avrupa Birliği bayrağında, aynı Zodyak kuşağındaki burçların dizilişi gibi sıralanmış 12 yıldız bulunmaktadır.
 İLK İNSANLARDAN GÜNÜMÜZE
Peki, bu olguyu geriye gidip baktığımızda tarih, mit ve felsefeyle birlikte incelediğimizde neyle karşılaşıyoruz? Bu olgunun, en baştaki evren ile ilgili ilk bilgilere dayandığını görmüyor muyuz? Bilimin başlangıcına, güneş ve 12 gezegenden yola çıkılmış olmuyor mu? Dünya ve evrenin milyarlarca yıllık tarihi içinde daha neler var acaba? Milyarlarca olay, olgu, döngü, topluluk, kültür, din gibi oluşumların hepsini teker teker inceleme imkânımız olsaydı, ne bulurduk? Eminim ki her sayının kendisinin ve katlarının bir gizemi, bir anlamı olduğunu görürdük.
Bugünkü pek çok din ve kalıplaşmış inanış Antik Dünya kaynaklıdır. Başka bir deyişle din ve inanışlar, ilk insanların mitolojisinin kültürlerle kaynaşarak bugüne gelmiş hâlidir, demek pek de yanlış olmaz sanırım.
Acaba 12 takıntısına en muhtemel kaynak, Antik Dünya’nın gökyüzü ve yıldızları çok detaylı incelemesi mi? Zira ayın yılda 12 kere döngü geçirmesi en kuvvetli kaynak olarak karşımıza çıkıyor.
 7’NİN GİZEMLİ SIRRI
İnsanoğlunun üzerinde durduğu gizemli rakam ise 7’dir. 7’de karşımıza çıkanları buradan yazmam sayfalar alır. Baktığımda 65’in üzerinde 7 rakamı verisinin mevcut olduğunu gördüm. Çoğu kişinin bir çırpıda aklına gelip sayabileceklerini sıralayacak olursak şunları söyleyebiliriz:
- Gökyüzü 7, yeryüzü de 7 kattır.
- Dünyada 7 kıta vardır.
- Bir hafta 7 gündür.
- Tanrının dünyayı 7 günde yarattığına inanılır.
- Gökkuşağı 7 renktir.
- Müzikte 7 nota vardır.
- Mitolojide 7 esas tanrının var olduğu kabul edilir.
- Tibet’te 7 Buda vardır.
- İnsan yüzünde 7 delikli nokta bulunur
- Mısır mitolojisinde 7 melek vardır.
- İncil'de 7 kilise vardır. 
- Kâbe’nin etrafı 7 kez dönülerek tavaf edilir. 
- Kuran-ı Kerim’in ilk suresi Fatiha7ayettir,
7 sayısı kültürel, tarihsel, dini, sayısal, bilimsel ve psikolojik faktörlerin birleşimidir ve alacağımız kararlar, atacağımız adımlar üzerine katkıda bulunur.
Demem o ki her şey, insanlığın ilk günleri ve bilgileri eşliğinde değişip çoğaltılarak devam edip duruyor. Bilim geliştikçe de sayılara yapılan atıflar ayrı anlamlar kazanıyor.
Fala inanmayın, falsız kalmayın misali yazımda 1, 3, 13 gibi bahsi geçmeyen diğer rakamları da inceleyebilirsiniz pekâlâ.

 
 
1000
icon
Bayan Turkolog 14 Ekim 2021 20:16

Her yazınız beni çok etkiliyor ama numerolojiye ilgisi olan ve böyle konuları araştırmayı çok seven birisi olarak ayrıca dikkatimi çekti. Çok merak ediyorum acaba ne tür bir gizli yasa ve ilkeler gizli bu sayılar ardında? Keşfedilmeyi bekleyen ne çok konu var aslında. Ben sayenizde bir çok konu hakkında daha geniş bilgiye sahip olmaya başladım. Kaleminiz zeval görmesin. Verdiğiniz bilgilerin ışığı yolunuzu aydınlatsın 🙏

0 1 Cevap Yaz
Caner 13 Ekim 2021 22:52

İlginç konuları işlemeye devam ediyorsunuz tebrik ediyorum şahsen ben hiç bu gibi rakamsal ..fal veya şans yok kapıyı sol elle açma yok ikikere tıkla işyerine nazardan korunmak için nal ne bilim bu tarz şeyler hiç mantıklı gelmedi acaba biraz kafamı yorsak ? Nilgün hanım ne dersiniz)) ne yapsam şansım açılır. Yani özetle dünyada okadar çok oluşum varki bunları rakamlarla değerlendirsek insanlığa ne katabilirki . İlgi ile takip edip yazılarınızın hergün çıkmasını dört gözle bekliyorum sevgiler

0 1 Cevap Yaz
Hayal Denizi 13 Ekim 2021 15:21

Nilgün Hocam! Çok çarpıcı konuları gündeme getirmişsiniz. Sizdeki düşünen araştıran aklın 1/3'ü onun bunun malına çökenlerde olsa, Türkiye güllük gülistanlık olurdu. Kaldı ki yüce kitabımız Kuran'ı Kerim'in 19'la şifrelendiği sır değil. İnsanoğlu rakamlardan önce kendini incelemeli. Kendini bilmeyen, kulla kulluk eden iki ayaklılara rakamları anlatmak zor be hocam. Makale hem güzel hem de anlamlı. Kutlarım.

0 1 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat