15 Ocak 2018 20:42
-A +A
Arzu DİNÇER

"Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim"

Arzu DİNÇER/gazetehamburg

“Dünyaya bakın! Mükemmel dengede. Sorun biziz. Biz insanlar, kanser gibiyiz. Biz yok olmayı hak ediyoruz”. (Jungle Filmi)

 
Kadın yaşamak istiyorum diye bağırıyor “Yaşamak” … kim ölmek ister ki zaten? Yeni yılın ilk günleri umut doludur; Ocak ayında yapılacaklar listesi Şubat ayında sevgililer günü Mart desen kazma kürek saplarını yakıp yakmayacağımız merakını bile uyandırır. Nisan bahar demek Mayıs Hıdırellez Haziran yorulan beyinlerin tatile endekslenmeye başlaması Temmuz dön başa nerede o canım Ocak ayının serin günleri diye sızlandığımız … on iki ayı devirir yeni bir döngü de yeni heyecanlarla geçtiğimiz isimlendirilmiş ayları hatta dayatılan haftaları büyük bir açlıkla ve alışkanlıklarla yer bitirir bir gün tüm bunların biteceği bir hastalık ya da bir yakın ölümü ile yüzümüze çarpıldığında “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim” der sımsıkı sarılırız hayata.
Kadın yaşamak istiyorum diye bağırıyordu “Yaşlanmak”… ölüm, vakit geldiğinde hepimiz için kaçınılmaz olduğundan kabul edilir bir olgudur. Ya da siz her ne demek istiyorsanız odur. Ama bazı ölümlerin önlemi alına bilinir; en azından ölüm nedeni olmaktan çıkartıla bilinir. Yani sel baskınında ölünmesin diye dere yataklarına ev yaptırılmazsa, bulunduğunuz yerleşke fay hattının üstünde değilse, hastalıklara karşı ilaçlarınız temin edilirse, sağlıklı beslenebiliyorsanız, kaygı ve stres nedenleriniz yok edilmişse… bu liste uzar gider ve siz yaşarsınız. Orta yaşlarınıza, yaşlılığa ve hatta ileri yaşlara erişebilirsiniz.
Kadın yaşamak istiyorum diye bağırıyor da “Yas” yaşatmak değildi hayali. Hatta dünya yüzeyinde ihtiyacının dışında bir çok maddi imkana sahip olmak da değildi. Dervişin fikri neyse zikri de odur zihniyeti ile kendisine uzatılan parayı da bu sebeple ret etmişti. Onun dileği “Çaresizliğinin farkında olunmasıydı” farkında olmayanlara şöyle söylemişti “Görüyorum ki çaresizliği hiç tatmamışsınız hayatınızda”
Dünyanın ve insan aklının dengesi ile oynamayınız efendiler. Çıkan çivi sebebiyle fabrika ayarlarına bir gün öyle bir geri döneceğiz ki. Dünyanın elde kalan tüm vicdanlarını ve çığlık atabilme yürekliliğini gösterenlerin güzelliğini toplasak kurtaramayacağız yitirdiğimiz insanlığı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv