9 Eylül 2017 22:56
-A +A
Remzi UYSAL

"HOLSTEN KAPISI'NIN ÖZ TARİHÇESİ"

 HANSAKENT LÜBECK'in sembolü ve de Federal Almanya'nın para birimi Mark'ın tedavülde olduğu dönemde, 50 (elli) DM'ın arka yüzünde bulunan HOLSTEN kapısını, bugün sizlere Lübeck kentini tanıtma çalışmalarımda, ilginç tarihçesini anlatmaya çalışacağım.

HOLSTEN kapısının bugün bizlere ulaşmasının, aslında oldukça tesadüf olduğunu da söyleyebilirim.

Bu hikayeyi Lübeck'in dönem valisi bay Peter Oertling'den dinlemiştim. Peter Oertling, aynı zamanda ve halen TÜRGEM derneğinin onur üyesidir de. Kendi Valilik Makamı ve TÜRGEM derneği ile birlikte tarihi Belediye Sarayı'nda, Türkiye'yi, Türklerin ve yabancıların varlık ve sorunlarını konu alan önemli kutlamalar, konferanslar düzenledik.

Yıl 1998. Türkiye Cumhuriyeti'nin 75'inci Kuruluş Yıldönümü'nü kutlamaya karar vermiştik.

Bunun için de, Türkiye'den konuşmacı olarak önemli bir şahsiyeti de davet etmemiz gerekiyordu. Vali bey, seçimi ve bu görevi benim üstlenmemi istedi.

Dönemin TBMM Başkan Vekili bay Uluç Gürkan'ı davet ettik. Bay Gürkan, eşi Nazime hanımla davetimize icabet etmişlerdi.

14 Kasım 1998 Pazar günü Lübeck Belediye Sarayı'nın görkemli Audienz salonunda, salondan masa ve sandalyeleri çıkartıp, herkesin atakta izlenebildiği ,Atatürk 'ün kurduğu ve yüzünü Batı 'ya çevirttiği Laik Türkiye Cumhuriyeti'ne layik ve görkemli bir kutlama gerçekleştirdik.

Vali bey, Uluç Beyi ve eşi Nazime hanımı törenden bir gün önce makamında kabul etti ve bize, Lübeck'in ilginç tarihçesini anlattı. Bu arada HOLSTEN kapısına da değindi.


HOLSTEN kapısı 1469-77 yılları arasında kırmızı ve siyah tuğlalardan mimar Heinrich Helmstede tarafından, "spätgot" stiline göre yapılmış.

Yıl 1848. Lübeck Belediye Meclisi, diğer Avrupa kentlerinin, kalelerin ve surların artık kentleri koruyamıyacağından, kaldırmakta olduklarındanıörnek göstererek, Lübeck'i çevreleyen iç ve dış surları ve yıkıntılarını kaldırmaya karar verir ve işe de koyulurllar.

Sıra HOLSTEN kapısının da, alan kazanmak için, yıkılıp kaldırılmasına gelince, sert tartışmaların sürdüğü bir kaç oturum yaşanır. Ve sıra oylamaya gelir.

Oylamada HOLSTEN kapısı, tek BİR OY ile yıkılmaktan kurtulur.

Vali Peter Oertling, sözlerine şu çümleyi de ekler: "Bugün dahi Hansa Kent Lübeck'in simgesi ve de bir para birimimizde ülkemizin tanıtım sembolü olan HOLSTEN kapısının yanından geçerken, bazen yol kenarına dikilir ve bu kapıyı dakikalarca seyrettiğim de oluyor. Ve İyi ki yıkmamışık diyorum, kendime" der


Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv