Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz'ın Ankara Ziyareti

Avrupa/Dünya 13 Temmuz 2021 16:43
Videoyu Aç Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz'ın Ankara Ziyareti
A
a

Macaristan Fahri Konsolos ve Türk Macar İş adamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz Ankara ziyaretinde Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis ve Kültür Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam'ı makamlarında ziyaret etti.

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis, Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz'ı Büyükelçilikte ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, pandemi sürecindeki zorlukları ve çalışmalardan bahsetti.

Samimi bir ortamda gerçekleşen sohbette Mátis '' Macaristan ile Türkiye arasında ilişkileri her geçen gün artarak sürüyor olması ve  Stipendium Hungaricum akademik burs programımıza her yıl başvuran öğrenci sayısının artıyor olması memnuniyet verici. Stratejik ortağımızdan benzer öğrenci burslarını da ''ülke kotası '' oluşturarak Macar öğrencileri için cazip hale getirilmesi çok uygun olacak ve bu bursların reklamını güçlü bir şekilde Macaristan'da yapmak gerekiyor. Türkiye'de Macarca bilen nitelikli insanların sayısının artmasını umuyoruz.

Ayrıca Fatih Molla Aşkı Mahallesi Balat'ta yer alan ve Erdel Elçilik binası, Sarayı olarak bilinen eski Osmanlı yapısının rölöve çalışmaları Yıldız Teknik Üniversitesi YTÜ ve Budapeşte Teknik Üniversitesi öğrencileri ve hocalarının katılımı ile sürüyor. 

Kayseri Erciyes Üniversitesi'nin yürüttüğü Covid-19 aşısı "TURKOVAC"ın Faz 3 çalışması ve geliştirilmesiyle birlikte Türkiye, dünyada kendi aşısını geliştiren ilk 10 ülke arasında yerini alacak olması konusunda da iş birliğimizi yürütmek isteriz'' dedi.

Şahbaz '' İç Anadolu'nun göz bebeği Kayseri'mizin tarih, turizm, sanayi ve üniversitesi ile Macaristan'ın bu derece yakınlaşmasına fedakârca vesile olan, inisiyatif alan size ve tüm dostlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum. En kısa zamanda sizleri sanayi, kültür ve tarih kenti Kayseri'ye bekliyoruz. Mimar ve Mühendisler Derneğimiz (MMG) dergisinin aktüel konuları içeren 117. sayısını size takdim ediyorum'' dedi.
Fahri Konsolos Şahbaz akabinde Kültür Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam'ı makamında ziyaret etti.

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'de Türkiye Cumhuriyeti'nin yürüttüğü kültür, kalkınma iş birliği, eğitim, Türkçe öğretimi ve kültür-sanat faaliyetlerimiz konu edilip, samimi ve sıcak bir ortamda değerlendirildi.

Konsolos Osman Şahbaz ziyaret anısına Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam'a Türk Macar İş adamları Derneği (TÜMİŞAD) Macaristan Esztergom Bronz Hatıra Nişan'ı takdim etti.

 
1000
icon
Ali Hasan Çelebi 22 Ağustos 2021 17:47

Sayın Konsolosum sizi Bükreş'e de bekliyoruz. Bu güzel çalışmalarınızı memnuniyetle ve mutlulukla yakından takip ediyoruz. Romanya'dan Saygılar, Ali Hasan Çelebi

0 5 Cevap Yaz
Ali Hasan Çelebi 22 Ağustos 2021 17:47

Sayın Konsolosum sizi Bükreş'e de bekliyoruz. Bu güzel çalışmalarınızı memnuniyetle ve mutlulukla yakından takip ediyoruz. Romanya'dan Saygılar, Ali Hasan Çelebi

0 5 Cevap Yaz
Numan Karakoyun 19 Ağustos 2021 13:09

Değerli Konsolosumuz, Sayın Osman Şahbaz Beyefendi; Sizi saygı ve hürmet ile Köstence’den selamlıyoruz, başarılı çalışmalarınızı yakından takip ediyoruz. Ne güzel ilişkiler ve işbirlikleri oluşturuyorsunuz, sizin gibi değerli Diplomatlar Romanya’ya ve her yere lazım. Kalbi Saygılarımızla, Numan Karakoyun

0 6 Cevap Yaz
Neslihan Candan 22 Temmuz 2021 16:27

dost ve kardeş iki ülke, millet. büyük bir keyifle okudum haberinizi. Saygı ve sevgi ile kalın. Neslihan Candan

0 16 Cevap Yaz
Esra Karpat 21 Temmuz 2021 17:38

Tebrikler, iki dost ülkenin diplomatları.. Sevgiler, Esra Karpat

0 16 Cevap Yaz
Ahmet İmre 19 Temmuz 2021 23:25

Gerçekten harikasınız... Ahmet İmre - Ankara

0 17 Cevap Yaz
Büşra Beyaz 19 Temmuz 2021 12:44

Kutluyorum sizleri... Büşra Beyaz

0 17 Cevap Yaz
Doç.Dr. Müjgan Erdem 16 Temmuz 2021 17:18

Büyük bir keyif, huzur ve mutlulukla okudum. Böyle diplomatlarımızın varlığı insana güven veriyor. Sevgi ve saygılar, Doç. Dr. Müjgan Erdem - Kocaeli

0 17 Cevap Yaz
Defne Öykü 15 Temmuz 2021 18:49

Sayın Konsolosu tebrik ediyorum. Fedakarca çalışan böyle konsoloslarının varlığı insanı mutlu ve memnun ediyor. Sevgiler, Dr. Defne Öykü

0 18 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat