Leverkusen'daki kimya tesisinde şiddetli patlama

Almanya 29 Temmuz 2021 22:11
Videoyu Aç Leverkusen'daki kimya tesisinde şiddetli patlama
A
a

Almanya'nın Leverkusen kentindeki bir kimya tesisinde meydana gelen şiddetli patlamada en az iki kişi hayatını kaybetti, beşi ağır 31 kişi de yaralandı. Kayıp beş kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

Almanya'nın Leverkusen kentindeki, bir kimya tesisinin atık yakma merkezinde meydana gelen şiddetli patlamada, en az iki kişi hayatını kaybetti. Tesiste çalışan çok sayıda çalışanın ise hâlâ kayıp olduğu bildirildi. Kimya tesisini işleten Currenta şirketinin yöneticisi Lars Friedrich, "Kayıpları arama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Ancak onları canlı olarak bulma ümidi de ne yazık ki azalıyor" açıklamasında bulundu.

Şirket kayıp kişi sayısının beş olduğunu duyurdu. Currenta'nın yanı sıra polis de patlama sonucu yaralananların sayısını 31 olarak açıkladı. Yaralılardan beşinin durumun ağır olduğu bildirildi. Currenta tarafından daha önce yapılan açıklamada, yaralı sayısı 16 olarak belirtilmişti.

Öğle saatlerinde ise bir kişinin öldüğü bildirilmiş, şirketin yöneticisi şirket yöneticisi Friedrich, sosyal medya hesabından "Çalışma arkadaşlarımızdan birinin trajik ölümüyle derinden sarsıldık" paylaşımında bulunmuştu.

Leverkusen'ın Bürrig semtindeki kimya tesisinin atık merkezinde yerel saatle 09.40'ta meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın öğle saatlerinde kontrol altına alındıktan sonra söndürüldü.

40 kilometre mesafede bile etkili oldu

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, 10 kilometre mesafedeki yerleşim yerlerinden bile hissedilen şiddetli patlamaya neyin neden olduğu henüz bilinmiyor. Patlamanın yaklaşık 40 kilometre mesafedeki Hespertal'daki sismograflar tarafından da kaydedildiği belirtildi.

Patlamanın ardından havaya yükselen siyah duman ise endişeye yol açtı. Polis patlamanın olduğu bölgeyi acil durum araçları ile kapatırken, patlama ve yangın sonucu yayılan duman nedeniyle NINA adlı akıllı telefon uygulamasıyla vatandaşlara "aşırı tehlike" uyarısı yapıldı. Bölge sakinlerinden önlem olarak evlerini terk etmemeleri, pencere ve kapılarını kapalı tutmaları, acil durum numaralarını olabildiğince meşgul etmemeleri istendi. Leverkusen'in birçok bölgesi için öğleden sonra uyarı kaldırıldı. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat