Kemal Kocatürk'ün usta yorumuyla Nazım Hikmet

Magazin 30 Ağustos 2021 20:44
Videoyu Aç Kemal Kocatürk'ün usta yorumuyla Nazım Hikmet
A
a

Hamburg 4. Tiyatro Köprüsü Festivalinin dördüncü gününde Kemal Kocatürk, eşi Ayça Kocatürk'ün piyano müziği eşliğinde Nazım Hikmet'in eserlerini yorumladı.

HAMBURG 4. Tiyatro Köprüsü Festivali dördüncü gününde “Unvollkommen” (Kusurlu) ve 'Hürriyet Kavgası” ile iki oyun sahnelendi.
Festivalin yapıldığı Mut Tiyatrosunda ön seansta Metin Mirza'nın yazıp yönettiği, Hicran Demir'in oynadığı “Unvollkommen” (Kusurlu) Almanca olarak gösterildi. Tecavüze uğrayan ve yaşadığı travmayla kendine yabancılaşan bir gazeteci kadının, yaşadığı acının üstesinden gelme mücadelesinin konu edildiği parça, deneysel tiyatro tarzında işlendi.
 
Nazım Hikmet'in hayatı ve eserleri
 
Akşam seansında bir süredir yaşam ve sanat hayatını Berlin'de sürdüren, Tiyatro Kumpanyası Berlin'in kurucusu Kemal Kocatürk, yazıp yönettiği “Hürriyet Kavgası” adlı şiirsel oyun gösterildi. Oyunun konusu Nazım Hikmet'in hayatı ve eserleriydi.
Eşi Ayça Kocatürk'ün piyanoda eşlik ettiği oyunda Kemal Kocatürk, etkili performansıyla Hikmet'in, “Memleketimden İnsan Manzaraları”ndan, “Kuvai Milliye”ye, “Taranta Babu'ya Mektuplar”dan, “Benerci Kendini Niçin Öldürdü?”ye uzanan geniş bir yelpazede, büyük şairin şiirlerini ve destanlarını yorumladı. Fonda gösterilen şair hayatına ve mücadelesine ilişkin slaytlar ve Ayça Kocatürk çaldığı, duygu yoğunluğunu destekleyen ve artıran piyano müziğiyle izleyiciler bir gösteride, unutulmaz bir şiir, müzik ve tiyatro akşamı yaşadılar.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat