Hümeyra Turan’ın yeni kitabı Asia okuyucusuyla buluştu

Medya 26 Haziran 2021 22:59
Videoyu Aç Hümeyra Turan’ın yeni kitabı Asia okuyucusuyla buluştu
A
a

Yazar Hümeyra Turan’ın kadınların yaşantılarını, toplumdaki yerlerini, sorunlarını ve iç dünyalarını anlatan kitabı Asia yeni perspektiflere kapı açıyor.

Deneme, edebiyat, insan ve toplum kategorilerindeki kitaplarıyla tanınan Hümeyra Turan’ın yeni kitabı Asia, kitapçılardaki yerini aldı.
“Kadını neden bilmiyoruz?” sorusu paralelinde yaşanmış hikâyelerden oluşan Asia, kadınlık hâllerinin anlatımıyla başlarken kadınların görünmezliğini görünür kılma çabasını ele alıyor.  Kitap, “Kaç tür kadınlık var?”, “Bunlar birbirine nerede değiyor?” “Yaşadıklarının hangilerini saklayıp hangilerini yazara veriyor?” sorusunun yanıtlarını veriyor.                                           
Aşk’ın Adı Var, Hayatın Anlamı, Kumdan Kelimeler, Kutsal Yalnızlık, Lila, Pudra Kokulu Kadınlar gibi kitapların da yazarı olan Turan, Asia’da anne kız ilişkisine, kadınlar arası dostluk ilişkilerine, gündelik hayat içindeki deneyimlere, doğuma, ölüme, travmaya, yalnızlığa, kabul arayışına değiniyor. Yazar kitabında sadece kadınların değil, erkeklerin de uğradığı tacize yer veriyor. İki dünya arasında farklı kadınların yaşamlarını, kadın olmaktan dolayı yaşadığı acıları, zorlukları dile getiriyor. Kadınların beklentilerini, hissettiklerini, aşka nasıl tepki verdiklerini anlatıyor.
“Yanıldığımız sürece aşığız biz”
Yazar Asia’da "Belki de bu yüzden âşık oluyoruz. Belki de bir başkasının sesini ve kokusunu kendi sesimizin ve kokumuzun yerine koymaya, bir başkasının sesini ve kokusunu bir parçamız gibi hissetmeye aşk diyoruz.” ifadelerini kullanıyor.
Yazar “Sevdiğimiz bir insanın sesine doğru akıp gitmemiz, aslında kendimize doğru yaptığımız bir yolculuk belki de. Kendi geçmişimize ancak başkalarıyla ulaşıyoruz. Aşk; bize ait olduğunu sandığımız bir sesin ve kokunun aslında bize ait olmadığını, bir başkasının sesi ve kokusu olduğunu anladığımız zaman bitiyor. Öyle ise yanıldığımız sürece aşığız biz!’" vurgusu yapıyor.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat