HOLLANDALI TÜRK İŞ KADINLARI DERNEKLEŞTİLER

İş Dünyası/Ekonomi 28 Kasım 2020 15:54
Videoyu Aç HOLLANDALI TÜRK İŞ KADINLARI DERNEKLEŞTİLER
A
a

Hollanda’daki girişimci Türk kadınları uzun çalışmalar sonunda dernekleşme kararı alarak; Hollanda Türk İş Kadınları kısa adıyla HTİKD’ni kurdular.

ROTTERDAM-  Hollanda’daki girişimci Türk kadınları uzun çalışmalar sonunda dernekleşme kararı alarak; Hollanda Türk İş Kadınları kısa adıyla HTİKD’ni kurdular. Kuruluş işlemlerini tamamlayan Ayşe Yüksel, Nevin Dikici ve Gülnur Emre, Hollanda’nın Rotterdam şehirinde bir basın bildirisi yayınladılar.
Bildiride  Ayşe Yüksel, Nevin Dikici ve Gülnur Emre: “Uzun bir süreden beri hayata geçirmeyi planladığımız proje’yi nihayet gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz. Toplumumuzda “girişimcilik” denildiğinde ilk akla gelen maalesef erkekler oluyor. Oysa son 15 yılda  Türk kadınları da kendi işlerini kurarak iş hayatına atılıyorlar ve bu sayı her geçen gün daha da artıyor.
Kadın girişimciliği konusunda Hollanda bir çok büyük Avrupa ülkelerini geride bırakacak düzeyde. Hollanda’da yüzlerce Türk kadın girişmci var. Buna ilaveten kendi işyeri kurmayı, iş hayatına atılmayı düşünen ya da bekleyen yüzlerce kadın olduğunu da tahmin ediyoruz.
Bu anlamda mevcut İş Adamları Dernekleri maalesef kadınlarımıza yeterince ulaşamıyorlar. Ulaşsa da onları kendi bünyesine çekemiyorlar. Zira yönetim kurullarında görev yapan kadın sayısı oldukça az.
Hollanda’da sadece kadın girişimcilerden oluşan yeni bir Türk kadın girişimci derneği ihtiyacı olduğunu gözlemledik ve kısa zaman içinde bu oluşumun startını vererek HTİKD’yi yani  ilk “Hollanda Türk İş Kadınları Derneği” ni kurduk.
Kesinlikle herhangi bir İş Adamları Derneğiyle rekabete girmeyi düşünmüyoruz. Aksine  onlarla birlikte çalışmaya ve projeler üretmeye talibiz.
Misyonumuz; öncelikle  Hollanda ve Avrupa’daki Türk kadın girişimci sayısını artırmak, farklı sektörlerdeki iş kadınlarını bir araya getirmek, dayanışma içinde işlerinin büyümesine vesile olmak, kadın girişimcilerin işlerinde daha da profesyonelleşmesine katkıda bulunmak, iş dünyasının içinde olan kadın varlığını daha da güçlendirmek ve Hollanda’daki Türk kadınlarının dış dünyaya açılan penceresi ya da örnek modeli olmaktır. Olmazsa olmazımız; Hollanda’daki Türk gençlerinin iş ve güç sahibi olmalarına katkı sunmak ve onları bu istikamette motive etmektir.
Önemle belirtmek isteriz ki; kesinlikte dil, din, mezhep, ırk, renk ve siyasi görüş ayırımı yapmayacağız. Yapılmasına da müsamaha göstermeyeceğiz. Herkese ve her kesime eşit duracağız.
Yapacağımız çalışmalar ve kuracağımız diyaloglarla hem Hollanda’daki Türk toplumunun hem de Türk İş Kadınlarının problemleri, görüş ve önerilerini Hollanda Parlamentosuna taşıyarak çözümüne katkıda bulunmayı da kendimize görev olarak kabul ediyoruz. Elbette ki problemler tek taraflı değildir. Bu anlamda Türkiye ile olan problemlerin de çözümüne katkı sunmaya çaba göstereceğiz.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat