Heinrich Pette ismi değişiyor

Hamburg 13 Nisan 2021 00:12
Videoyu Aç Heinrich Pette ismi değişiyor
A
a

Hamburg’daki Heinrich Pette Enstitüsü–Leibniz Deneysel Viroloji Enstitüsü’nün (HPI) isminin değiştirilmesine karar verildi. Enstitü yeni isim bulunana kadar “Leibniz Deneysel Viroloji Enstitüsü“ olarak anılacak.

Hamburg Bilim ve Araştırma Bakanlığı bir açıklama yaparak Hamburg’daki “Heinrich Pette Enstitüsü–Leibniz Deneysel Viroloji Enstitüsünün (HPI)” ismindeki, kurucu Heinrich Pette’nin Nazi geçmişi nedeniyle çıkartılmasına karar verildiğini bildirdi.  
Enstitü tarafından görevlendirilen tarihçilerden oluşan heyetin yaptığı araştırmaya göre Nörolog Prof. Dr. Heinrich Wilhelm Pette, Nazilerle iş birliği yapıyordu. 
Nazilerle ilişkisi
Tıp alanında çalışmalar yapan enstitünün, 1887-1964 arasında yaşayan kurucusu Nörolog Pette, Nasyonal Sosyalizm döneminde, bilirkişi olarak görev üstlendi.
Irkçı nedenlerle zorunlu kısırlaştırma getiren ve Nazilerin, kendi ideolojilerine göre “genetik hasta nesillerin yetişmesinin engellenmesi amacıyla” oluşturulan Genetik Sağlık Uygulaması Yasası’nı destekledi.  
Pette’nin, genetik hastalıkları bulunan ve engelli insanların katledilmesinde doğrudan payı olduğu ispatlanamasa da “ötanazi“ diye adlandırılan Nazilerin cinayet ve katliamlarından haberdardı ve tepki vermedi.
İsmin ikinci bölümü kullanılacak
Bakanlık bu nedenle enstitü adının değiştirilmesine, yeni isim bulunana kadar şimdiki ismin ikinci bölümü olan “Leibniz Deneysel Viroloji Enstitüsü“ adının kullanılacağını açıklandı.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat