Hamburglulara modern tiyatrodan örnekler

Hamburg 3 Temmuz 2022 00:01
Videoyu Aç Hamburglulara modern tiyatrodan örnekler
A
a

Hamburg’da En Önemlisi Özgür Olmak başlığı altında düzenlenen 8. Gösteri Sanatları Festivalinde, kentin tek çok kültürlü sahnesi olan Mut Tiyatrosu’nda da iki oyun sahnelendi.


Almanya’nın Hamburg kentinde bu yıl “En Önemlisi Özgür Olmak“ başlığı altında düzenlenen 8. Gösteri Sanatları Festivalinde, kentin tek multikültürel sahnesi olan Mut Tiyatrosu’nda da iki oyun sahnelendi.

Akşam seansının ilk gösterisinde, üç yıl sanat çalışmalarını Hamburg’da yürüten Kadir Has Üniversitesi Oyunculuk bölümü mezunu ve eski BKM Mutfak ekibi üyesi Göktuğ Engel, kendi yazdığı, dramaturjisini Pauline Schönfelder’in yaptığı ve koreografisini Elisabeth Kaul’ün hazırladığı Gülmek Yasak adlı oyunuyla sahne aldı. İzleyicilere kendi biyografisinden yola çıkarak standup komedi tarzında, danslı, müzikli bir performans sunan Göktuğ Engel, oyun adının aksine izleyicileri kahkahalara boğdu. Engel ve ekibi bir saatlik performans sonunda dakikalarca alkışlandı.


 

İlginç bir yaşam öyküsü


Akşamın yine bir saatlik ikinci oyununda, Çek kökenli Michaela Jirotka, İran kökenli Shahab Anousha ve Vietnam kökenli Linda Jiayun Gao-Lenders, Jesse James veya Komünizmin Ne Olduğu adlı oyunda, Almanya’ya sığınan babaları ile kendi yaşam öykülerini harmanlayarak politik ve ideolojik kavramların, bizzat içinde yaşayanlara göre nasıl bir evrim geçirdiklerini sahneye taşıdılar.
Komünist olduğu İran’dan kaçan babanın oğlu Shahab ile, komünizmden kaçan Çekoslovak babanın kızının ile Vietnam’dan kaçan babanın kızının mülteci olarak Almanya’da buluşmasını konu olan etkileyici oyun, ideolojik kavramların göreceliğini irdeledi.
Bazılarının cennet misali hayal ettiği düzenin, bizzat içinde yaşayanlar için cehennem veya tam tersinin olabileceğini gözler önüne seren oyun, bireysel hürriyetin önemine dikkat çekti. Oyunun konu aldığı ideolojik kavram kargaşasına uygun şekilde kaotik bir sahne dekoru ve düzeniyle sahnelenen oyun büyük beğeni topladı.
 


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat