Hamburg Eyalet Parlamentosu İlk Oturumunda Önemli Kararlar Aldı

Hamburg 29 Ağustos 2021 15:31
Videoyu Aç Hamburg Eyalet Parlamentosu  İlk Oturumunda Önemli Kararlar Aldı
A
a

Hamburg Eyalet Parlamentosu yaz dönemi nedeniyle ara verdiği oturumlarina yeniden başladı.Parlamentoda ilk oturum Çarşamba günü yapıldı.Oturumda önemli kararlar alındı.


Haber:Kibar ÖZKAN 

Hamburg Eyalet Parlamentosu yaz dönemi nedeniyle ara verdiği oturumlarina yeniden başladı.Parlamentoda ilk oturum Çarşamba günü yapıldı.Oturumda alınan kararların başinda Korana virüs ile ilgili kararlar geldi.Parlamentoda alinan kararların detayları şu şekilde açıklandı.
 
Korona kurbanlarını anmak için merkezi anıt
 Hamburg Eyalet  Parlamentosu Korono pandemisinde hayatını kaybedenleri anmak ve merkezi bir yas ve anı yeri oluşturmak istiyor.Bu doğrultuda, SPD, Yeşiller, CDU ve Sol Parti, tarafından sunulan .ortak önergede, korona pandemi sürecinin çok sayıda insan için acı, büyük ödün ve ağır yük getiren bir süreç olduğuna dikkat çekildi. Bir çok insanın en yakınlarını kaybettiğini,sadece Hamburg’da koronadan hayatını kaybedenlerin sayısının 1600‘ü geçtiğine işaret edildi. Hayatını kaybedenlerin aile üyelerinin, yakınlarının ve hastane ve bakım branşı çalışanlarının acıyı, üzüntüyü ve çaresizliği yaşamak zorunda kaldıkları ifade edildi. Merkezi bir yas ve anı yeriyle Hamburg Eyalet Parlamentosu’nun korona pandemisinde hayatını kaybedenlerin layıkıyla anılabileceği ve pandeminin etkilerinin gözler önünde kalacağı bir anı yeri oluşturmak istediği vurgulandı.Anıt çalışması konseptine yakınlarını kaybedenler ve farklı din cemaatlarının temsilcileri de erkenden dahil edileceği belirtildi.
Georg Bonne Caddesi ve Bonne Park’ın adı değiştirilecek
Nienstedten semtindeki Georg Bonne Caddesi ve Bahrenfeld’deki Bonne Parkının adları değiştirilerek, nasyonalsosyalizm döneminde mağdur edilen iki Musevi kökenli kadının adı verilecek. Söz konusu cadde ve park Sophie Rahel Jansen Caddesi ve Goldschmidt Parkı adını alacak. Klein Flottbek semtinde hekimlik yapan ve 1 Mayıs 1945’de ölen Bonne’nin, sıkı bir nasyonalsosyalist ideoloji yanlısı olduğunun tespit edilmesi üzerine, Georg Bonne Caddesi’ne 1862-1942 arası yaşayan Musevi kökenli 80 yaşındaki yazar Sophie Rahel Jansen’in adı verilmesi kararlaştırıldı. Jansen, 1942’de gelen Theresienstadt gettosuna tehcir emri üzerine, hayatına kıymıştı. Bahrenfeld semtindeki Bonne Parkın adı da bundan böyle Goldschmidt Parkı olarak değiştirilecek. 1905 – 1990 arasında yaşayan, tiyatro bilimleri uzmanı, oyuncu ve yönetmen Käthe Goldschmidt ve ailesi Altona’da doğup, büyüdü. Goldschmidt ve ailesi Theresienstadt gettosundan sağ kurtulmuş ve savaş sonrası yaşamlarını Blankenese semtinde sürdürmüştü.
26 Eylül’de mektupla oy kullanmak için online başvurular kabul edilmeye başlandı
26 Eylül’de yapılacak Federal Parlamento seçimlerinde mektupla oy kullanmak isteyenler, 16 Ağustos’tan beri başvuruda bulunabilirler. Online başvuruların
21 Eylül’e kadar yapılabileceği, başvuru adresinin www.hamburg.de/briefwahl olduğu belirtildi. Geçen yıl yapılan Hamburg Eyalet Parlamentosu seçimlerinde mektupla oy kullanma başvurularının yüzde 40’ının online yapıldığı ifade edildi. Mektupla oy
kullanma işlemine dair belgelerinin başvuruda bulunanlara
gönderimine başlandığı duyuruldu. İlçe merkezlerindeki seçim ofislerinin de açıldığı, isteyen
seçmenlerin şahsen başvuruda bulunarak, mektupla seçim belgeleri alıp, oyunu şimdiden kullanabileceği kaydedildi. Mektup oy kullanma hakkında geniş bilginin www.hamburg.de/briefwahl adresinden alınabileceği açıklandı. 
Korona maddi destekleri hakkında çok dilli bilgilendirme yapılacak
İktidar partileri SPD ve Yeşiller korona maddi destek imkanları hakkında çok dilli bilgilendirme çalışmalarının yapılması için önerge sundular. Korona yardımları için başvuruları kabul eden ve dağıtımından sorumlu olan eyalet bünyesindeki Hamburg Yatırım ve Teşvik Bankasının bilgilendirme çalışmalarının kentte en çok konuşulan beş yabancı dilde de hazırlanıp, sunulacağına işaret edildi. Buna ek olarak telefon hizmetinin de genişletilmesi ve ticaret teşvik kurumlarının interkültürel açılımının daha da fazla desteklenmesi öngörülüyor. 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat