Hamburg’da gevşeme adımları sürüyor

Hamburg 19 Mayıs 2021 07:15
Videoyu Aç Hamburg’da gevşeme adımları sürüyor
A
a

Milletvekili Barış Öneş, 22 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan ikinci adım gevşemelerle ilgili açıklama yaptı.

Hamburg’da risk altındaki sağlam kişilerin belirli sürede, belirli bir hastalığa yakalanma olasılığını gösteren ölçüt olan insidans değeri, 50’nin altına düştü.  
 
Bu gelişmeyle ilgili olarak bir açıklama yapan Hamburg Eyalet Parlamentosu Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Barış Öneş, insidans değeri 43,5 olarak açıklanan ve vaka sayılarında düşüş gösteren Hamburg’da, Eyalet Parlamentosu’nun 18 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla yeni kararlar aldığını belirtti.  
 
22 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan ikinci adım gevşemelerle ilgili bilgi veren Öneş, Haziran ayı başlarından itibaren korona vakaları, aşılanan insanların sayısı ve insidans değerine bağlı olarak, üçüncü adım için yeni görüşmeler gerçekleştirileceğini, yeni uygulamalar hakkında kararlar alınacağını ifade etti.
 
Öneş, “Hamburg eyaletinin almış olduğu önlemler ve siz değerli vatandaşlarımızın kurallara büyük özveri ve sorumluluk duygusuyla uymuş olmanız sayesinde Hamburg’da nihayet insidans değeri 50’nin altına düşmüş durumda.  Bu başarı, hepimizin başarısıdır, sizlere bu desteklerinizden dolayı teşekkür ediyor, sağlıklı günler diliyoruz.” ifadesini kullandı. 
 
Yeni gevşeme uygulamasının aşamaları
 
Hamburg‘da 22 Mayıs’tan itibaren yeni uygulamalar şöyle:
 
-İki ayrı haneden 5 kişiye kadar kişi bir araya gelebilecek. 14 yaş altı çocuklar bu sayıya dâhil olmayacak. 
-Perakende ticaret yani mağazalar, dijital iletişim takibi ve satış alanına bağlı ziyaretçi sayısı dikkate alınarak açılabilecek. 7 gün boyunca insidans değerinin 50’nin altında kaldığı sürece günlük hızlı teste gerek yok. 
-Açık havada restoran, kafe servisi, dijital iletişim takibi ve iki ayrı haneden en fazla 5 kişinin bir masada oturması kaydıyla açılacak. Bunun için hızlı korona testine gerek bulunmuyor.
-7 günlük insidans değeri 50’nin altında kaldığı sürece müzeler, anıt yerleri veya sergiler hızlı test yaptırmadan ziyaret edilebilecek.  
-Grup halinde açık alanda veya spor salonlarında temassız spor, azami 10 kişinin katılımıyla yapılabilecek. 
-Açık havada azami 20 çocuk bir arada spor yapabilecek. 
-Havuzlar dijital iletişim takibi ve günlük hızlı korona testi ile açılabilecek. Yüzme salonlarında çocuklar için yüzme kursları da verilebilecek.  
-Çocuk doğum günleri, evlerde 14 yaş altı azami 10 çocuğun katılımıyla kutlanabilecek.  
 
-Kuaför, ayak bakımı yapan salonlarda olduğu gibi tüm diğer yakın temas gerektiren hizmetler dijital iletişim takibi ve günlük hızlı korona testi ile alınabilecek. Çalışanların test yaptırması zorunluluğu da devam edecek.  
Yeşil alanda maske zorunluluğu kalkıyor
-Gençler ve çocuklar için müzik okulları gibi okul harici eğitim yerleri test, hijyen, mesafe kurallarına uyma kaydıyla açılabilecek. Grup çalışmalarına da izin veriliyor.  
-Pratik sürücü eğitimleri test olması kaydıyla yapılabilecek.  
-Özel araç, park ve yeşil alanlarda maske zorunluluğu kalkıyor. Sadece 1,5 metrelik fiziki mesafenin korunamadığı yerlerde veya istisnai durumlarda maske zorunluluğu devam edecek. Kalabalık sokak ve caddelerdeki maske zorunluluğu devam edecek.  
-Açık havada etkinlikler hijyen, dijital iletişim takibi, test, kişi sayısı, randevu ve sabit oturma-ayakta durma yerlerinin olması kurallarına bağlı olarak azami 250 kişinin katılımıyla gerçekleştirilebilecek. Bu durum, özel kutlamalar için geçerli olmayacak.  
-İbadethanelerde, daha önce uygulanan, 10 kişiden fazla katılım olması durumunda bildirilmesi zorunluluğu kaldırılıyor.  
-Tiyatro, konser gibi etkinliklerin 28 Mayıs’tan itibaren hijyen, fiziki mesafe, dijital iletişim takibi, oturulsa bile maske zorunluluğu gibi önlemler eşliğinde yapılabilmesi öngörülüyor.  
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat