Hamburg’da daha da katılaşan kısıtlamalar 21 mayıs’a kadar sürecek

Hamburg 25 Nisan 2021 21:05
Videoyu Aç Hamburg’da daha da katılaşan kısıtlamalar 21 mayıs’a kadar sürecek
A
a

Hamburg Eyalet Hükümeti, federal düzeydeki yeni önlem ve kısıtlamaların yanı sıra, daha katı ek kuralları uygulamaya 21 Mayıs’a kadar uygulayacak.

Almanya’da, 24 Nisan 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren yeni Enfeksiyondan Korunma Yasası’na paralel olarak, koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni önlem ve kısıtlamaları yürürlüğe koydu.
Bu doğrultuda, Hamburg Eyalet Hükümeti de federal düzeydeki yeni önlem ve kısıtlamaların yanı sıra, daha katı ek kuralları uygulamaya koydu.
Düzenlemeler, Almanya genelinde 30 Haziran, Hamburg’da 21 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek. Hamburg Eyalet Parlamentosu Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Barış Öneş, yeni önlem ve kısıtlamalarla ilgili bir açıklama yaptı.  
Almanya genelinde, 100 bin kişi başına 7 gün boyunca koronavirüs vaka sayısının 100’ü geçtiği bölgelerde Federal Acil Durum Freni uygulanması yasa taslağının, Federal Meclis’te koalisyon ortaklarının oylarıyla kabul edildiğinin altını çizen Öneş, “Ayrıca 24 Nisan 2021 tarihinde de yeni Enfeksiyondan Korunma Yasası ile birlikte insidans değerinin 100’ü geçtiği yerlerde ülke genelinde bazı istisnai durumlar hariç tek tip düzenlemeler de yürürlüğe girdi. Vaka sayısının henüz istenilen düzeyde olmadığı Hamburg, daha önce başlattığı ve diğer bölgelere nazaran daha sıkı olan uygulamalardan, vaka sayısı düşünceye kadar vazgeçmeme kararı aldı.” bilgilerini verdi.
FFP2 maskesi takılması zorunlu oldu 
Öneş’in vurguladığı kurallar şöyle:
-Bir hane halkının, haneden olmayan sadece bir kişi ile temas edebileceği uygulaması devam edecek. 
-Hamburg’da bugüne kadar uygulanan 21.00-05.00 arası sokağa çıkma kısıtlaması, aynı şekilde devam edecek. Bu uygulama, Almanya genelinde, risk altındaki sağlam kişilerin belirli sürede, belirli bir hastalığa yakalanma olasılığını gösteren ölçüt olan insidans değerinin 100’ü geçen tüm bölgelerde 22.00-05.00 olarak uygulanacak. Mesleki veya acil durumlar gibi istisnai durumları olanlar, bunu ispat etmesi durumunda kısıtlama ve yasaklardan muaf tutulacak. Tek başına spor, yürüyüş, koşu gibi aktivitelere gece yarısına kadar izin var.  
- Hamburg’da artık toplu taşıma araçlarında tıbbi maske yeterli olmayacak, FFP2 maskesi takılması zorunlu hale geldi. 
-Kuaför salonlarına ve ayak bakımı salonlarına sadece önceden randevu alınarak, 24 saatten eski olmayan negatif korona testi ibraz edilerek ve FFP2 maskesi takılarak gidilebilecek. Tıbbi maskeler artık yeterli değil.  
-Hamburg’da aynı araçta, aynı haneden olmayan insanların seyahat esnasında tıbbi maske takması zorunluğu var. Sürücünün maske takması gerekmiyor.  
- Süpermarket, eczane, reçetesiz ilâç ve kozmetik ürünleri satan dükkân lar (drogerie), tıbbi malzeme dükkânları gibi günlük ihtiyaçların satıldığı yerler hariç perakende mağazalar kapalı kalmaya devam edecek. Hamburg’da mağazalarda insidans değerine bakılmaksızın sipariş ve kapıdan alma (Click & Collect) sistemiyle alışveriş devam edecek. Almanya genelinde insidans değeri, 150’nin altında olan bölgelerde rezervasyon (Click & Meet) ve korona testi ibraz edilerek mağazalardan alışveriş yapılabilecek fakat bu uygulama Hamburg’u kapsamıyor. Hamburg’da Click & Meet uygulaması şimdilik yok. Eğlence, kültür tesisleri ve restoranlar kapalı kalacak. Restoranlar dışarıya servis sistemiyle hizmet vermeye devam edebilecek.  
 
Hibrit eğitim sistemi sürecek
 
-Okullarda yüz yüze eğitim ancak öğrencilere haftada iki kez test yapılmasıyla mümkün olacak. İnsidans değeri 100’ün üzerinde olan bölgelerde hibrit eğitim sistemiyle eğitim devam edecek. İnsidans değeri 165’i geçerse okullar kapanacak ve uzaktan eğitime geçilecek.  
 
-Enfeksiyondan Korunma Yasası kapsamında, iş yerlerinin çalışanlarına evden çalışma olanağı sağlaması yükümlülüğü devam edecek. Bu imkânın olmadığı iş yerlerinde, işveren haftada iki kez test imkânı sunmak zorunda bulunuyor.
 
-Hamburg’da Hagenbeck Hayvanat Bahçesi kapılarını negatif korona testi olan ziyaretçilerine açıyor. Fakat hayvanat bahçesinin kapalı bölümleri ve tropikal akvaryum bölümü kapalı kalacak. Sadece dışarıdaki bölümler gezilebilecek. 
 
-Risk bölgelerinden Hamburg’a seyahat edenlerin negatif korona testleri olsa bile 14 gün karantina zorunluluğu devam ediyor. Karantinadan erken çıkmak isteyenler, 5. günden itibaren test yaptırıp negatif testlerini ibraz ederek karantinadan çıkabiliyor.  
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat