Hamburg Başkonsolosluğu: Çocuklarınızı iki dilli sınıflara kaydettirin

Hamburg 16 Ocak 2021 14:29
Videoyu Aç Hamburg Başkonsolosluğu: Çocuklarınızı iki dilli sınıflara kaydettirin
A
a

T.C. Hamburg Başkonsolosluğu tarafından bir duyuru metni yayınlanarak Almanya’da yaşayan Türk kökenli vatandaşların çocuklarını Türkçe ve Almanca eğitim verilen okullara kaydetmeleri tavsiye edildi.

Hamburg’da iki dilli sınıflara kayıtlar başlıyor.  
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Hamburg Eyaleti Okul ve Mesleki Eğitim Senatörlüğü arasında yürütülen iki dilli sınıflar projesi başlıyor.
Proje kapsamında, öğrenciler okula başladıkları ilk günden itibaren Türkçe ve Almanca eğitim alacak. Öğrenciler, projeyle yerel öğretim programının yanı sıra Türkiye ve Türk kültürü konusunda da donanıma sahip olabilecek.
İlkokula başlama yaşına gelmiş çocuklar, imzalanan protokol uyarınca Türkçe derslerin de verildiği Heinrich-Wolgast İlkokulu’na kaydettirilebilecek.
Hamburg Başkonsolosluğu tarafından yayınlanan duyuruda, öğrencilere Almanca ve Türkçe‘yi birlikte daha iyi öğrenme olanağı sağlayan Heinrich-Wolgast İlkokulu’nda, Türkçe ve hayat bilgisi derslerinin Türkçe-Almanca olarak verileceği belirtiliyor.

Lise bitirme sınavlarında kolaylık sağlayacak

Proje kapsamında, Stadtteilschule am Hafen Okulu’nda ise ortaokul ve lise kısmında Türkçe dersi ile tarih, ekonomi ve coğrafyadan oluşan Sosyal Bilgiler dersi iki dilde verilecek.   
Duyuruda lise seviyesinde öğrencilerin iki dilli eğitimleri sonucunda; Almanya ortaöğretim sisteminde eyalete göre 12 veya 13 yıl eğitim ve son sınıfta yapılan beş ayrı merkezi sınav sonrasında ulaşılabilen en yüksek lise diploması olan “Abitur” sınavını Türkçe alanında da yapabileceği vurgulandı. İki dilli sınıflara devam eden öğrencilerin başarılarının,  lise ve abitur düzeyinde diğer okullara kıyasla daha yüksek düzeyde gerçekleştiği belirtildi. 
Öğrenciler, lise bitirme sınavlarında Türkçe’yi yabancı dil olarak seçip, not ortalamalarını yükselterek istedikleri üniversitede öğrenim görme şansına sahip olabilecek. Ayrıca öğrenciler, iki dilli sınıflarda Türkçe dil becerilerini geliştirdikleri için Türkiye’de üniversite okurken dil sorunu yaşamayacak.
Kayıt tarihleri
Duyuruda, Türk kökenli Alman vatandaşlarının iki dilli eğitim fırsatını değerlendirmeleri ve çocuklarını iki dilli sınıflara kaydettirmeleri tavsiye ediliyor. Konu ile ilgili olarak Başkonsolosluk Eğitim Ataşeliğine www.hamburg.gov.tr / hamburg@meb.gov.tr /Hamburg Eğitim Ataşeliği Facebook /Twitter) sosyal medya hesaplarından ya da ya da 040 44 50 67 31 veya 040 40138799 telefon numaralarından arayarak bilgi alınabilecek.
Proje sınıflarına kayıt tarihleri ise şöyle belirtildi:
-       Heinrich-Wolgast İlkokulu için kayıt tarihleri: 05 – 28 Ocak 2021 tarihleri arası
-       Stadtteilschule am Hafen Standort Neustadt tarihleri: 5. sınıflar için 01-05 Şubat 2021 arası
-       Stadtteilschule am Hafen (Standort Oberstufe, ), lise kısmı (11.sınıflar) için kayıtlar: 01 Şubat-31 Mart 2021 tarihleri arası

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat