VE KARŞINIZDA GÖLGE RAYAN

Kategori: Magazin - Tarih: 10 Ocak 2022 21:13
VE KARŞINIZDA GÖLGE RAYAN

"11 yıl oldu. Seninle bu yola başladığım zaman bir ütücüydüm. Gecekonduda zor şartlarda yaşayıp bugüne geldik.

Haber:Korcan YİĞİT

"11 yıl oldu. Seninle bu yola başladığım zaman bir ütücüydüm. Gecekonduda zor şartlarda yaşayıp bugüne geldik. İki mükemmel evlat verdin bana; oğlum ve sonra kızım. Ne olursa olsun hiçbir zaman hayatıma karışmadın, "Yaşa, bu dünya senin!" demesini hep bildin. Ben zor bir adamım ama sen hep arkamda oldun. Benim en güzel, gizli silahım sendin. Son nefesimi verirken yanında olayım. O kadar güzelsin ki her şeyimsin."
İşte bu kadar romantik, aşık, geçmişi ile barışık bir insan olan Gölge Rayan’ın sosyal medya hesabında paylaştığı bir postun altında yazıyordu bu güzel, içten sözler.
Bir insanın özünü özel hayatından bilirsiniz. Eşine bu kadar bağlı, bu kadar saygılı ve kıymet bilen bir insan nasıl megaloman olsun? Elbette sahnede izleyenler onu sevecek, elbette onu ailelerinden biri olarak görecek. O kadar içten ve o kadar doğal bir sanatçı çünkü Gölge Rayan; yardımsever, dürüst ve gerçek.
Sanatına aşık, işine saygılı, marjinal ve öz güveni yüksek bir sahne sanatçısı.
ZOR BİR HAYAT
Zor bir hayatı olmuş. Kütahya'da dünyaya gelen Gölge, hayatın acı yüzünü çok küçük yaşlarda görmüş bir çocuk. İstanbul'da yetiştirme yurdunda, devletin koruması altında büyümüş. Ege Üniversitesi'nde eğitimini sürdürürken aynı zamanda bir tekstil firmasında ütücü olarak çalışıp bir şekilde ayakta kalmış tek başına.
Müzik ile buluşması ise bambaşka bir hikâye, Yeşilçam senaryosu gibi bir şey. Çalıştığı firmada bir çekiliş yapılıyor, Gölge, talihli dört kişiden biri oluyor ve hafta sonu tatili kazanıyor. Otelde ünlü bir sanatçının konseri var, Gölge ve arkadaşları oturmuş eğleniyor. Sanatçı masaları dolaşırken mikrofonu ona uzatıyor. Kendisi her ne kadar "Çok iyi bir sesim yok." dese de o an alkış kıyamet kopuyor ve Gölge sahne teklifi alıyor. Talihi dönüyor.
GERÇEK HAYATININ GÖLGESİ
Gölge bir nickname (takma ad) aslında. Asıl ismi Gökhan G. Bu ismi alması geçmişi ile bir çatışmadan kaynaklanıyor. Geçmişini saklamayan, eziklik hissetmeyen, kendi ile barışık birisi ama insanlar maalesef kötü ve başarı her zaman kıskanılır.
24 yaşına kadar asıl ismi olan Gökhan G.'yi kullanan sanatçı, yetimhane geçmişi ile ilgili ısrarlı sorularla rencide edilmeye çalışılması üzerine hayatına, gerçek hayatının gölgesi olarak devam etmeye karar veriyor ve Gölge Rayan ismini seçiyor.
Tesadüfen tanıştığı Nesrin Topkapı'dan dans dersleri almaya başlıyor. O dönemde, Huysuz Virjin lakaplı Seyfi Dursunoğlu ile yolları kesişiyor. Gölge Rayan, sahnedeki zarafetini ve enerjisinin kaynağını bu dostluğa bağlıyor.
Sayısız ödül alan Gölge Rayan kendisini "Sadece bir ses sanatçısı değilim, abartılı kostümlerim ve danslarımla bir şovmenim." diye tanımlıyor. Şu an Bursa'da yaşayan sanatçı, haftanın altı günü altı ayrı mekânda sahne alarak farkını ortaya koyuyor.
İşte Gölge Rayan, işte bir aile babası. Gerçek bir yaşam ve başarı öyküsü.

 

https://www.gazetehamburg.com/haberprint/ve-karsinizda-golge-rayan-34626.html