Göçmenliğin hikâyesi: “Umutların Peşinde”

Kategori: Medya - Tarih: 15 Haziran 2021 17:15
Göçmenliğin hikâyesi: “Umutların Peşinde”

Gazetehamburg köşe yazarlarından Eğitimci-Yazar Bahattin Gemici, Umutların Peşinde kitabında, göçmenlerin yaşantısının izini sürüyor.

Gazetehamburg köşe yazarlarından Eğitimci-Yazar Bahattin Gemici’nin yeni kitabı “Umutların Peşinde” okuyucularıyla buluştu.
 
Almanya’nın Herten kentinde yaşayan Gemici, Almanya Öyküleri, Önce Eğitim, Gözden Irak, İki Ülke Arasında, Çağla Tadında adlı kitapların da yazarı.
 
Almanya’daki Türk toplumunun eşit haklara kavuşması, Türkçenin okullarda ders olarak okutulması, öğretmen örgütlenmesi, seçme ve seçilme hakkı ile çifte vatandaşlık konularındaki mücadeleleriyle tanınan Gemici, Ürün Yayınları’ndan çıkan Umutların Peşinde için “Almanya’ya iş gücü göçünün 60. yılında iki ülkenin kalkınmasına emeği geçenlere, eşit haklar için mücadele edenlere adadım. Bu ülkede yaşadıklarımızı yazıya dökerek gelecek kuşaklara ışık tutabiliriz.” ifadelerini kullandı.
 
“Almanya ikinci vatanımız oldu”
 
Yazar kitabında göçmenlikle ilgili birçok yaşantının yanı sıra, ünlü yazarlarla yaptığı yazışmalara da yer veriyor.
 
“Hepimiz umutların peşinde koşarak Almanya’ya geldik.” diyen Yazar, anlatımını “Birkaç yıl çalışıp bağ bahçe, traktör aldıktan sonra ülkemize dönme hayali kurduk ama göçün geri dönmeyeceğini geç anladık; Almanya ikinci vatanımız oldu. Bu ülkede varlığımızı sürdürmek, saygın bir konuma gelmek için eğitime önem vermeli, ana dilimiz Türkçeye ve ulusal kültürümüze sahip çıkmalı, edebiyat alanında da sesimizi duyurmalıyız.” şeklinde sürdürüyor.
 
“Almanya çok yuvalar yaptı, çok yuvalar yıktı.” diyen Gemici, yeni kitabında kaç kuşak geçerse geçsin bir ülkenin, dışarıdan gelen bir başka ülke insanını dünyasına katma konusunda gerekli tavrı gösteremediğini belirtiyor. Yaşanan tüm acılara, haksızlıklara rağmen umudu yitirmeden eşit haklar için mücadele etmenin önemine vurgu yapıyor.
  
“Gemici, ülkenin sorunlarına kafa yoran bir değerimiz”
 
Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şair-Yazar Ahmet Özer, Umutların Peşinde’nin kapak yazısında şu görüşlere yer veriyor:
 
“Bahattin Gemici, kırk yılı aşkın süredir Almanya’da yaşayan bir yazar olarak öğretmenliğini, yurduna olan bağlılığını ve ana dili sevgisini önde tutup bir aydın sorumluluğuyla demokrasi savaşımı vererek hem yurdunun hem de yaşadığı ülkenin sorunlarına kafa yoran bir değerimiz.
 
Gemici, yıllardır Türkçemizin onuru için savaşım vermeyi, aydın kimliğinin bir gereği sayıp binlerce insana ulaşarak, değişik etkinlikler düzenleyerek ve pek çok yazı yazarak sürdürmeyi görev biliyor.
 
Yurdunun gerçeğini önde tutarak dünya insanının barış, sevgi, özgürlük ve bağımsızlık gibi değerlerle yarına taşınmasının gerektiği bilinciyle yazmayı görev bilen Gemici’nin her yazısı, insanın ve insanlığın mutluluğuna yönelik bir sorumluluk taşıyor
 
Bahattin Gemici’yi okurunun nabzını tutan, “Umutların Peşinde” bıkmadan usanmadan koşan bir yazar olarak selamlıyorum.”
 

 

https://www.gazetehamburg.com/haberprint/gocmenligin-hik-yesi---umutlarin-pesinde--14238.html