Dünya Sağlık Örgütü, koronanın ortaya çıktığı canlı hayvan pazarını ziyaret etti! Girişte basın ordusu karşıladı

Kategori: Avrupa/Dünya - Tarih: 31 Ocak 2021 15:33
Dünya Sağlık Örgütü, koronanın ortaya çıktığı canlı hayvan pazarını ziyaret etti! Girişte basın ordusu karşıladı

Dünya Sağlık Örgütü ekibi, yeni tip koronavirüsün kökenlerini araştırmak üzere salgının çıktığı Vuhan kentinde deniz ürünleri gıda pazarında incelemelerde bulundu. DSÖ ekibini hayvan pazarının girişinde bir basın ordusu karşıladı.

DSÖ heyeti, Vuhan'daki saha çalışmalarının 3'üncü gününde gıda dağıtım merkezi olarak bilinen Baishazhou gıda pazarında saha çalışmalarına devam etti. Öte yandan heyetin, koronavirüsün ilk dönemlerini yansıtan bir müzeyi ziyaret ettiği belirtildi.
 

HEYET 14 GÜNLÜK KARANTİNAYA ALINMIŞTI

Heyet, virüsün kökenini araştırmak için başlattığı saha çalışmalarında Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesini ve Vuhan Jinyintan hastanesinde incelemelerde bulunmuştu. ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam'dan uzman ve araştırmacılardan oluşan heyet, 14 Ocak'ta özel uçakla kente gelmişti. Kente vardıktan sonra 14 günlük karantinaya alınan heyet, bu süreçte Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

ÇİN'E GİDEN HEYET VİZE NEDENİYLE GERİ DÖNMÜŞTÜ


DSÖ heyeti, ilk olarak ocak başında Çin'e gitmiş ancak Pekin yönetiminin geçerli vizeler alınmadığı uyarısını yapmasının ardından geri dönmek zorunda kalmıştı.
 

KORONAVİRÜS İLK KEZ VUHAN'DAKİ GIDA PAZARINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

Dünya, koronavirüs salgınından ilk kez, Çin'in 31 Aralik 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığı"nın ortaya çıktığını DSÖ'ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.
Hastalık, ilk kez Vuhan kentindeki deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan "solunum rahatsızlığı" şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.
Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

ÇİN SORUŞTURMA ÇAĞRILARINI GERİ ÇEVİRMİŞTİ

Çin, daha önce ABD yönetiminin virüsün kökenine dair soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020'de DSÖ'ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.
 

 

https://www.gazetehamburg.com/haberprint/dunya-saglik-orgutu--koronanin-ortaya-ciktigi-canli-hayvan-pazarini-ziyaret-etti--giriste-basin-ordusu-karsiladi-13847.html