Avrupa Adalet Divanı'ndan başörtüsü kararı: Belirli koşullar altında yasaklanabilir

Kategori: Almanya - Tarih: 15 Temmuz 2021 22:18
Avrupa Adalet Divanı'ndan başörtüsü kararı: Belirli koşullar altında yasaklanabilir

Avrupa Adalet Divanı, başörtüsü taktıkları gerekçesiyle işlerinden uzaklaştırılan iki kadının açtığı davada karar verdi. Karara göre, Avrupa Birliğindeki şirketlerin belirli koşullar altında çalışanlarının başörtüsü takmasını yasaklayabileceğine hükmetti

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliğinde (AB) şirketlerin belirli koşullar altında çalışanlarının başörtüsü takmasını yasaklayabileceğine hükmetti.

Lüksemburg'da bulunan, AB'nin en yüksek mahkemesi Adalet Divanı, Almanya'da başörtü takmaya başladıktan sonra işlerinden uzaklaştırılan Müslüman kadınların getirdiği iki davayla ilgili kararını verdi.

BİR İHTİYACA KARŞILIK GELMESİ HALİNDE YASAKLANABİLİR

Mahkemeden yapılan açıklamada, "İş yerinde siyasi, felsefi veya dini inançlara ait görünür herhangi bir sembolün takılmasının yasaklanması, işverenin müşterilere karşı tarafsız bir imaj sunma veya sosyal anlaşmazlıkları önleme ihtiyacıyla haklı görülebilir." denildi.

Söz konusu gerekçenin işveren açısından gerçek bir ihtiyaca karşılık gelmesi gerektiğinin de ifade edildiği açıklamada, ulusal mahkemelerin üye ülkelerin özel koşullarını dikkate alabileceği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

2017 tarihli başka bir kararda da Adalet Divanı, şirketlerin belirli koşullar altında çalışanların başörtüsü ve diğer görünür dini semboller takmasını yasaklayabileceğine hükmetmişti. Söz konusu karar, büyük tepkiye yol açmıştı.

https://www.gazetehamburg.com/haberprint/avrupa-adalet-divani-ndan-basortusu-karari--belirli-kosullar-altinda-yasaklanabilir-14300.html