“Açık, korkusuz, esprili bir dille siyaset yapacağım”

Kategori: Hamburg - Tarih: 24 Nisan 2021 14:44
“Açık, korkusuz, esprili bir dille siyaset yapacağım”

26 Eylül 2021’de yapılacak Almanya Genel Seçimleri’nde, Die PaRTIE’den milletvekili adayı olan Erkan İnak, “Açık, korkusuz, esprili bir dille siyaset yapmayı amaçlıyorum.” dedi.

26 Eylül 2021’de yapılacak Almanya Genel Seçimleri’nde, Schleswig-Holstein Eyaleti’nde Die PARTEI listesinde üçüncü sırada aday olan Erkan İnak, “Partimizin yaklaşımı paralelinde, açık, korkusuz, esprili bir dille siyaset yapmayı amaçlıyorum.” diye konuştu.
 
Alman Meclisi’nin neredeyse büyük bir tiyatroya dönüştüğünü ifade eden İnak, Almanya’da doğup büyüyen bir Alman vatandaşı olarak, yaşanılan sorunları özellikle gündeme taşımak istediğini belirtti. Bu sorunların başında, giderek içinden çıkılmaz hâle gelen ırkçılık sorununun bulunduğuna değinen İnak, “Ayrıca parlamentoda sesi duyulmayanların sesi olmak ve etkili bir muhalefetle Alman hükümetini doğru hareketlere yöneltmede rol almayı amaçlıyorum. Sosyal eşitsizliklerin azalmasına yardımcı olacak çalışmalar yapmak ve parlamentoda son dönemde daha sık gündeme gelen yolsuzluk ve rüşvet konularına dikkat çekmek ana hedefim. Hükümetin bu alanlarda uyguladığı politikaları, birçok insan yetersiz buluyor. Hem esnaf, öğrenci, öğretmen, işçi gibi farklı insan gruplarıyla hem de spor kulüpleri gibi yapılanmalarla sürekli dirsek temasındayım ve bu sorunları bizzat kendilerinden sıkça dinliyorum. Onların fikirlerini ve önerilerini hem parti içinde hem de parlamentoda daha fazla öne çıkarmak amacıyla çalışacağım.” şeklinde konuştu.
 
Yeşiller’den Die PARTEI’ye giden yol
 
İnak, 2004 yılında katıldığı Yeşiller Partisi’nden, partinin kuruluş değerlerinden giderek uzaklaşması ve Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann’ın Sığınma Uzlaşması (Asylkompromiss) kararı gerekçesiyle 2014 yılında ayrıldı. 2017 senesinde, hükümetin yürüttüğü politikalara karşı dürüst eleştirilerini alaycı ve esprili bir dil kullanarak yapmayı tercih etmesi, yeni bir bakış açısı sunması ve korkusuz söylemleri nedeniyle Die PARTEI’ye katıldığını belirten İnak, “DIE PARTEI küçük bir parti. Her ne kadar bizim toplumumuzda az tanınmış olsa da seçildiği yerdeki sahneyi iyi kullanıyor. Son olarak Avrupa Parlamentosu seçimleri için hazırladığı, Akdeniz’deki mültecilerin ölümüne yol açan Avrupa Birliği politikalarını göz önüne serdiği reklam filmini son derece etkili buldum. Başka bir örnek de sırf NPD’li Udo Voigt’a söz hakki verilmemesi için uğraşılırken Parti Başkanımız Martin Sonneborn’un, Udo Voigt’a söz vermek üzere söz alması. Bu politikacılar arasında çok rastlanan bir durum değil ve benim için kıymetli bir değer. Die PARTEI bu ve bunun gibi birçok siyasetçinin duyulmasını ya da göz önüne serilmesini istemediği konuları Avrupa Parlamentosu’nda dile getiriyor.” ifadelerini kullandı.
 
17 yaşından itibaren siyasetin içinde
 
Wedel doğumlu olan İnak, Hamburg’ta bir bankada müşteri danışmanı olarak çalışıyor. 17 yaşından bu yana siyasetle ilgileniyor. 2008- 2011 yılları arasında Yeşiller Partisi’nden Wedel şehri Belediye Meclis Üyeliği görevi üstlenen Erkan İnak, Yeşiller Partisi Gençlik Teşkilatı ve Wedel Teşkilat Yönetimi’nde görev aldı. Ayrıca 2014 yılında Bochum Ruhr Üniversitesi Parlamentosu’nda Yeşiller Yüksek Okulu Teşkilatı’nda da çalıştı. İnak, çevresinde “son derece sosyal bir kişilik” olarak tanınıyor.
 
Wedel Futbol Barış Turnuvası’nın mimarlarından
Sporla yakından ilgilenen ve son olarak Kuzey Ren Vestfalya Bölgesi’nin Essen şehrinde SV Mesopotamia kulubünde hem oyuncu hem teknik direktör olarak görev alan İnak, Wedel Futbol Barış Turnuvası’nın da mimarlarından biri. İnak, kardeşi Ardıl Semih İnak’ın daha 12 yaşındayken fikir babalığını üstlendiği Wedel Barış Turnuvası’nın organizasyonunda da 15 yıl aktif rol aldı.
 

 
 
 

https://www.gazetehamburg.com/haberprint/-acik--korkusuz--esprili-bir-dille-siyaset-yapacagim--14077.html