Yurt Dışında 5 Milyon Türk Yaşarken, 3 Ülkede Hiç Türk Yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 152 ülkeyi kapsayan verilerden yola çıkarak 5 milyon Türk'ün yurt dışında yaşadığını açıkladı. Butan, Tonga, Tuvalu'da hiç Türk yaşamıyor.

Avrupa 6 Şubat 2019 21:08
Yurt Dışında 5 Milyon Türk Yaşarken, 3 Ülkede Hiç Türk Yok
-A +A

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, soru önergesine verdiği cevapta yurt dışında yaşayan Türklerin sayısının ülkelere göre dağılımını gösteren bir tablo paylaştı. 152 ülkeyi kapsayan tabloya göre, 5 milyon Türk yurt dışında yaşıyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yurt dışında yaşan Türklerle ilgili olarak TBMM Başkanlığı'na 2018 yılında çok sayıda soru önergesi verdi. Tanrıkulu'nun önergelerini toplu olarak 14 Ocak 2019'da yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, verdiği cevapta yurt dışındaki vatandaşların sayısının ülkelere göre dağılımını da paylaştı.

EN ÇOK ALMANYA'DA TÜRK VAR

Sözcü'nün aktardığı habere göre; 52 ülkeyi kapsayan tabloda 5 milyon Türkün yurtdışında yaşadığı, en çok Türk vatandaşının yer aldığı ülkenin ise 2 milyon kişiyle Almanya olduğu görülüyor.

3 ÜLKEDE HİÇ TÜRK YAŞAMIYOR

Butan, Tonga, Tuvalu'da hiç Türk yaşamazken; ErmenistanParaguayEkvator GinesiEl SalvadorNijerya, Cape Verde, San MarinoBolivyaSuriye, Monako, Kuzey KoreLiberya, Belize, GallerİzlandaKanarya AdalarıKuzey İrlandaJamaikaHondurasGüney Kıbrıs Rum Yönetimi, Barbados, AndorraTayvanTogo ve Uruguay'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla ilgili verinin bulunmadığı ifade edildi.

Önerge yanıtındaki tabloda belirtilen yurt dışındaki vatandaş sayıları şöyle:


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 4 Oy (%19)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%81)

Duyurular
Arşiv